Na sztucznej wyspie “Ptasia Ostoja” znajdującej się na zbiorniku retencyjnym w Gołdapi odkryto martwe mewy. W poniedziałek odnaleziono aż 27 padłych ptaków. Policja oraz powiatowy lekarz weterynarii zostali powiadomieni o sytuacji. Ptaki zostały zabezpieczone i będą poddane badaniom. Wyspa ta, będąca siedliskiem kolonii mew, od lat sprawia mieszkańcom kłopot ze względu na swoje bliskie położenie względem zabudowań.
Głośne mewy drażnią mieszkańców
Mewy, jako gatunek hałaśliwy, przylatują na wyspę już w marcu, a ich sezon lęgowy kończy się pod koniec czerwca. Biorący udział w dyskusjach dotyczących zlikwidowania miejsca bytowania ptaków Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków wyjaśnił, że przez ten czas ptaki komunikują się ze sobą, co generuje głośne dźwięki. W efekcie mieszkańcy okolicznych domów odczuwają irytację.
Niewykorzystana okazja do likwidacji wyspy
Mieszkańcy kilkakrotnie zwracali się do Urzędu Miasta z prośbą o zlikwidowanie wyspy. Istniała taka możliwość, ponieważ uzyskano zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na jej zniszczenie. Opracowano również plan przeniesienia kolonii mew w inne miejsce. Jak zaznaczył Sebastian Menderski, udało się pozyskać środki z Unii Europejskiej na budowę nowej wyspy, jednak mieszkańcy innego miasta nie wyrazili na to zgody. W związku z tym sprawa ucichła.
Trucie, czy choroba?
Ornitolog poinformował, że w ubiegłym roku prawdopodobnie ktoś płoszył ptaki, ale nie doszło do ich zabijania. Odkrycie martwych ptaków w tym roku może sugerować, że mogły one zostać otrute. Mewy nie mają widocznych ran, ale są bardzo słabe i ledwo się poruszają. Choć jeszcze żyją, padają kolejno.
Mewy można spotkać na całym świecie
Mewy można spotkać zarówno na wybrzeżach, jak i w głębi lądu. Są one wszechstronnymi drapieżnikami, a ich dieta składa się głównie z ryb, skorupiaków, owadów i innych małych zwierząt. Często można je również zobaczyć, jak wykorzystują swoją spryt i zdolności lotne, aby kraść jedzenie od innych ptaków czy zbierać resztki pokarmu pozostawione przez ludzi.
Mimo że mewy są powszechnie kojarzone z nadmorskimi krajobrazami, niektóre gatunki potrafią z powodzeniem przystosować się do życia w miastach. Niezależnie od środowiska, w którym żyją, mewy są nie tylko pięknymi, ale również zdumiewająco inteligentnymi i zaradnymi ptakami.
źródło: RMF FM