Olsztyn boryka się z problemem eksmisji związanych z zaległościami w opłatach mieszkaniowych. Aktualnie, gmina Olsztyn posiada 600 zarejestrowanych i przyjętych do realizacji wyroków sądowych orzekających eksmisje z lokali mieszkalnych.
Ochrona prawna dla grup szczególnie narażonych
W przypadku osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, takich jak kobiety w ciąży, małoletni, osoby niepełnosprawne, ubezwłasnowolnione, obłożnie chore, emeryci, renciści, osoby bezrobotne i spełniające przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały, sąd musi orzec o prawie do lokalu socjalnego w przypadku eksmisji. Sąd może jednak odmówić przyznania lokalu socjalnego, o ile osoba może zamieszkać w innym lokalu lub jej sytuacja materialna pozwala na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych we własnym zakresie.
Sąd decyduje o lokalu socjalnym
W procesie o eksmisję z lokalu mieszkalnego sąd szczegółowo bada sytuację materialną i życiową lokatora, zwracając się m.in. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Powiatowego Urzędu Pracy czy Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie. Jeśli sąd nakaże eksmisję, ale stwierdzi, że byłemu najemcy przysługuje lokal socjalny, wyrok nie może być wykonany do czasu zapewnienia eksmitowanemu lokalu.
Tylko 24 eksmisje w roku. Inni czekają
Radna Zdzisława Tołwińska z PiS zwróciła uwagę na problem eksmisji w Olsztynie i złożyła interpelację w ratuszu. W odpowiedzi otrzymała informację, że w 2022 roku Zakład Lokali i Budynków Komunalnych przeprowadził 24 eksmisje z lokali mieszkalnych stanowiących własność gminy Olsztyn. Powodem prowadzenia działań egzekucyjnych była konieczność odzyskania lokali mieszkalnych zajmowanych bez tytułu prawnego.
Problem zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na mieszkania komunalne w Olsztynie pozostaje nierozwiązany. Liczba dostępnych lokali jest ograniczona, co prowadzi do długich kolejek oczekujących.
Dlaczego to takie trudne?
Kluczowe jest zapewnienie lokalu socjalnego dla eksmitowanych osób, jednak ilość działań w tym zakresie jest uzależniona od liczby pozyskanych, wyremontowanych i gotowych do zasiedlenia mieszkań w danym roku — informuje prezydent Piotr Grzymowicz. Ze względu na brak możliwości dokładnego oszacowania liczby takich lokali, skierowania do zawarcia umów najmu socjalnego są wydawane na bieżąco przez administratora mieszkaniowego zasobu gminy Olsztyn, gdy tylko lokal spełniający kryteria najmu socjalnego zostaje udostępniony.
źródło: Gazeta Wyborcza
Piotrek niech zejdzie ze sceny, to i mieszkańcom się poprawi. Pasie swoich przydupasów za nasze. Radni z ekstra dietami niech oddadzą tak,,jak Arczak
Pietrek zdziwiony, że nic nie działa w mieście. Może trzeba było przemyśleć inwestycje?