W środę ostatni etap ćwiczeń „Wolf-Ram-23” odbędzie się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, w ciągu drogi S7 i w Ostródzie – zapowiedziała we wtorek na Twitterze Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie. Mieszkańcy regionu mogą spodziewać się obecności pojazdów uprzywilejowanych w trakcie trwania ćwiczeń.
Współpraca z FBI w zakresie zwalczania broni masowego rażenia
Organizatorem ćwiczeń pod kryptonimem „Wolf-Ram-23” jest Komenda Główna Policji wraz z Wydziałem ds. Zwalczania Broni Masowego Rażenia FBI. Są one prowadzone w całym kraju w dniach 17-19 kwietnia, a poszczególne epizody swoim zasięgiem obejmują obszar innych województw.
Udział służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i ratownictwo
Podczas wtorkowej konferencji szef MSWiA Mariusz Kamiński wskazał, że w ćwiczeniach bierze udział około 2,6 tysiąca funkcjonariuszy polskiej policji, ale również funkcjonariusze PSP, ratownicy medyczni, funkcjonariusze ABW oraz kilkudziesięciu agentów Federalnego Biura Śledczego.
Koordynacja działań kryzysowych na terenie sześciu garnizonów
Z kolei komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk mówił podczas tej konferencji, że w środę – ostatniego dnia ćwiczeń – będą prowadzone m.in. działania pościgowe przez teren sześciu garnizonów.
Cel ćwiczeń: reagowanie na sytuacje kryzysowe związane z zagrożeniem terrorystycznym
„Wolf-Ram-23” to ćwiczenia dowódczo-sztabowe z zakresu koordynacji działań kryzysowych. „Ich głównym zadaniem jest reagowanie Policji w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej w postaci ataku terrorystycznego, związanego z zagrożeniem chemicznym, biologicznym, radiacyjnym lub nuklearnym” – podało MSWiA. Organizacja tego typu ćwiczeń ma na celu skoordynowanie i współpracę służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, a także sprawdzenie funkcjonujących procedur w przypadku potencjalnego wystąpienia zagrożenia.
Przygotowanie służb i procedur na wypadek zagrożenia
Realizacja ćwiczeń „Wolf-Ram-23” ma na celu przygotowanie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo do szybkiego i skutecznego działania w sytuacji kryzysowej. W trakcie ćwiczeń sprawdzane są procedury oraz koordynacja działań między poszczególnymi jednostkami, co pozwala na optymalizację procesów i eliminację ewentualnych słabych punktów.