Już za kilka miesięcy Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji „Kortosfera” przyjmie pierwszych gości. Ta inwestycja Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oferuje wiele atrakcji dla młodszych i starszych.
Końcowy etap wyposażenia budynku
Budowa „Kortosfery” rozpoczęła się w 2019 roku, a obecnie trwają ostatnie prace przy wyposażeniu obiektu i testowaniu wystaw. Całkowita wartość projektu wynosi prawie 33 miliony złotych, z czego ponad 16 mln zł kosztowało wyposażenie.
Atrakcje dla młodszych i starszych
Wśród atrakcji znajdują się pracownie mikroskopii, laboratoria oraz laboratorium wysokich napięć, gdzie umieszczona będzie cewka Tesli i generator Van de Graaffa. Na II piętrze pojawią się wystawy związane z człowiekiem, w tym słynne Wahadło Foucaulta. Uwagę gości przyciągnie z pewnością symulator traktora.
Otwarcie dla publiczności
Centrum planuje rozpoczęcie działalności na początku roku szkolnego, symbolicznie otwierając młodzieży z Warmii i Mazur drzwi do nowego wymiaru edukacji. Centrum stawia sobie za cel stworzenie inspirującego środowiska, które pobudzi młodych ludzi do nauki i kreatywnego myślenia. Otwarcie dla publiczności będzie początkiem tego nowego etapu i szansą dla wszystkich, którzy chcą skorzystać z jego oferty.
Rola Centrum w regionie
Prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM, podkreśla ważną rolę Centrum w życiu uczelni i regionu. Placówka będzie pokazywać różnego rodzaju zjawiska dzieciom i młodzieży oraz tłumaczyć, jak funkcjonują poszczególne sfery życia. To wpłynie pozytywnie na rozwój nauki, zmotywuje społeczność do poznawania nowych rzeczy, a może nawet zachęci do edukacji na olsztyńskim uniwersytecie.
źródło: UWM