-3 C
Olsztyn
środa, 22 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Powiat Olsztyński w najlepszej dziesiątce powiatów w Polsce!

WiadomościPowiat Olsztyński w najlepszej dziesiątce powiatów w Polsce!

Po zaciętej rywalizacji Powiat Olsztyński zajął ósme miejsce w bezpłatnym ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów 2013 prowadzonym przez Związek Powiatów Polskich. Najlepszym w kategorii powiatów powyżej 120 tysięcy mieszkańców został Powiat Kielecki.

Powiat Olsztyński walczył w najbardziej prestiżowej kategorii – największych powiatów, powyżej 120 tys. mieszkańców.
reklama

Powiat Olsztyński walczył w najbardziej prestiżowej kategorii – największych powiatów, powyżej 120 tys. mieszkańców. W tyle zostawił m.in. powiaty: krakowski, nowosądecki, opolski, czy radomski. W roku 2012 powiat zajął 13. miejsce w rankingu, w tym roku awansował o pięć oczek.

– Po raz pierwszy znaleźliśmy się wśród dziesiątki najlepszych i największych powiatów w Polsce – nie kryje radości starosta olsztyński Mirosław Pampuch. – To dla nas duże wyróżnienie, bo samorządy od lat walczą zacięcie o tytuł najlepszego powiatu w Polsce. Tak wysoka pozycja w rankingu to zasługa wszystkich pracowników starostwa i jednostek podległych. Dlatego przy tej okazji pragnę wszystkim serdecznie podziękować.

Samorządy sklasyfikowane w rankingu są oceniane przez ekspertów Związku Powiatów Polskich według wielu kryteriów zgrupowanych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne. Tak szeroki wachlarz kategorii dał samorządom szansę pokazanie swoich mocnych stron w różnych dziedzinach

– Zdobyliśmy maksimum punktów w tak ważnych kategoriach jak: ilość wydatkowanych środków finansowych pochodzących z funduszy europejskich, czy za wielkość środków wydatkowanych na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe – dodaje starosta.

reklama

Ranking trwa przez cały rok i prowadzony jest w podziale na sześć kategorii: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Warto podkreślić, że Powiat Olsztyński to nie jedyny powiat z Warmii i Mazur wyróżniony w tym rankingu. W kategorii powiatów do 60 tys. mieszkańców drugie miejsce zajął powiat gołdapski zaś siódme miejsce powiat elbląski. W kategorii do 120 tys. mieszkańców dziewiąte miejsce zajął powiat ostródzki, a dziesiąte powiat ełcki. Uroczyste ogłoszenie wyników połączone z wręczaniem dyplomów odbędzie się podczas Kongresu Regionów w Świdnicy, który zaplanowano na 10-12 czerwca 2014 roku.

Prezydent USA Joe Biden przybył do Kijowa
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia
Lidia Staroń zwiększa pomoc prawną dla osób w potrzebie
Marcin Kulasek: Niemcy coraz bardziej antyrosyjskie? [OPINIA]