Wielu kierowców przynajmniej raz w życiu korzysta z usług firmy transportowej. Niezależnie od tego, czy kupiłeś nowy pojazd i musisz sprowadzić go z zagranicy, czy Twoje auto zostało uszkodzone w wyniku wypadku, musisz pamiętać o dopełnieniu formalności. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jak wygląda transport samochodów osobowych.
Kiedy postawić na transport samochodów osobowych?
Transport samochodów osobowych na lawecie polega na bezpiecznym przetransportowaniu pojazdu w wyjątkowych sytuacjach. Transport samochodów w Opolu sprawdza się zarówno w przypadku awarii sprzętu, jak i przewozie nowo zakupionych pojazdów, których z przyczyn logistycznych nie możesz odebrać samodzielnie. W zależności od potrzeb możesz zdecydować się na transport krajowy lub międzynarodowy. Jedną z głównych zalet tego rozwiązania jest możliwość dostarczenia pojazdu bezpośrednio pod wskazany adres.
Z tego powodu jest to usługa, która sprawdzi się w przypadku uszkodzenia samochodu na trasie w sytuacji, gdy samodzielne dostarczenie auta do mechanika jest niemożliwe. Podczas wyboru przewoźnika warto sprawdzić przy tym szereg czynników, takich jak:
- czas przewozu,
- dostępność przestrzenną,
- koszt transportu,
- możliwość transportu międzynarodowego,
- bezpieczeństwo.
Warto także zapoznać się z opiniami byłych klientów, którzy poświadczą jakość świadczonych usług oraz potwierdzą niezawodność zatrudnionych kierowców. Przed skorzystaniem z usług konkretnej firmy, zapytaj także o rodzaj posiadanej polisy, bowiem każdy przewoźnik powinien mieć stosowne ubezpieczenie.
Jakie są zasady transportu samochodowego?
Przed realizacją zlecenia należy zadbać o dopełnienie wszelkich formalności. W przypadku transportu międzynarodowego na terenie Unii Europejskiej przeważnie wystarczy dostarczyć kierowcy list przewozowy CMR oraz potwierdzenie uprawnień do odbioru samochodu. W przypadku transportu z krajów spoza UE należy dodatkowo zadbać o dokumentację celną. Bez niej niemożliwe będzie przekroczenie granicy.
Jeśli to ty będziesz nadawać auto do transportu, warto pamiętać o usunięciu z wnętrza pojazdu wszelkich rzeczy osobistych, mogą one bowiem ulec uszkodzeniu. Niektóre firmy pozwalają jednak na transport z bagażem wewnątrz – kwestie te należy ustalić z konkretnym przedsiębiorstwem.
Przed przekazaniem samochodu zrób też kilka zdjęć, które będą stanowić potwierdzenie stanu pojazdu. Podczas rezerwowania zlecenia musisz przekazać informacje na temat modelu, wagi oraz wymiarów auta. Są to niezbędne wiadomości, które pozwolą na dopasowanie odpowiedniego rodzaju lawety. W przypadku samochodu powypadkowego konieczne jest także podanie informacji dotyczących rodzaju uszkodzeń. Kluczowe znaczenie ma przy tym stan techniczny opon.
Transport samochodów osobowych – zalety
Jedną z głównych zalet transportu samochodowego jest szybkość i elastyczność w realizowaniu zleceń. Specjaliści świadczą usługi zarówno w zakresie transportu krajowego, jak i międzynarodowego. Doświadczeni kierowcy wybierają jednocześnie najkrótsze trasy, przez co zyskujesz pewność terminowej dostawy. Rozwiązanie to jest także atrakcyjne ze względów ekonomicznych. Usługa odznacza się bowiem niską ceną w porównaniu z transportem lotniczym lub morskim.
Firma może sprawnie przetransportować auto pod konkretny adres, dzięki czemu zaoszczędzisz czas w przypadku zakupu nowego samochodu, nie jesteś bowiem zmuszony do samodzielnego pokonywania długiej trasy. Przewoźnik zobowiązany jest przy tym do posiadania ubezpieczenia, dlatego bez wahania możesz zlecić mu transport nowych aut, w tym samochodów luksusowych, terenowych oraz limuzyn.