9 C
Olsztyn
sobota, 18 maja, 2024
reklama

Uproszczona procedura uzyskiwania paszportów dla dzieci i osób ubezwłasnowolnionych

WiadomościUproszczona procedura uzyskiwania paszportów dla dzieci i osób ubezwłasnowolnionych

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadziło nowe rozwiązania, które znacznie ułatwią procedurę uzyskiwania paszportów dla dzieci do 12 roku życia oraz osób ubezwłasnowolnionych. Od 31 marca 2023 roku formalności związane z wnioskowaniem o paszporty dla tych grup będą jeszcze prostsze i wygodniejsze dla rodziców oraz opiekunów.

reklama

Ograniczenie wizyt w urzędach

Zgodnie z nowymi przepisami, dzieci do piątego roku życia nie muszą być obecne w urzędzie, aby odebrać swój paszport. Dzieci w wieku od 5 do 12 lat muszą być obecne w urzędzie tylko w przypadku, gdy wniosek o paszport został złożony online. Dzięki temu rodzice i opiekunowie będą mieli mniej formalności do załatwienia w urzędzie.

Zgoda na wydanie paszportu online

Aby uzyskać paszport dla dziecka, potrzebna jest zgoda drugiego rodzica lub opiekuna dziecka. Od teraz taką zgodę będzie można wyrazić online, co ułatwi życie rodzicom i opiekunom, zwłaszcza w sytuacji, gdy mieszkają w różnych miejscach lub jedno z nich pracuje w czasach, gdy nie mogą udać się do urzędu.

reklama

Ułatwienia dla opiekunów osób ubezwłasnowolnionych

Opiekunowie osób ubezwłasnowolnionych również skorzystają z ułatwień wprowadzonych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Teraz można wyrazić zgodę na wydanie paszportu dla osoby ubezwłasnowolnionej również online, co jest dużym ułatwieniem dla osób, które potrzebują stałej opieki.

Brak opłat za poświadczenie podpisu

Do tej pory konsulaty pobierały opłatę za poświadczenie podpisu pod zgodą na paszport. Od teraz ta opłata zostaje zniesiona, co oznacza, że korzystanie z nowych ułatwień nie będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami.

Ważne informacje dla osób mieszkających za granicą

Jeśli występujesz o paszport dla dziecka, które nie ukończyło 5 roku życia, cały proces do wydania paszportu może odbyć się online. Jednakże jeśli mieszkasz za granicą, paszport zostanie dostarczony do Ciebie za pośrednictwem kuriera jedynie w przypadku, gdy adres, na który ma zostać dostarczony, znajduje się poza granicami Polski.

reklama

źródło: UW

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia