Jak każda inna duża inwestycja, również budowa domu wymaga świetnej organizacji i dużej skrupulatności w planowaniu kosztów i wydatków. Dysponując określonym wcześniej budżetem, inwestor ma za zadanie tak obracać gotówką, aby nie tylko nie zabrakło na wszystkie przyszłe wydatki, ale również aby pokryć niespodziewane koszty, bez których ukończenie inwestycji w planowanym czasie byłoby trudne lub niemożliwe. Te nadprogramowe koszty szczególnie mogą zaskoczyć, gdy całość inwestycji finansujemy z kredytu hipotecznego, którego wysokość miała pokryć wyłącznie zaplanowane prace. Oszczędności w czasie budowy nabierają z tej perspektywy szczególnego sensu, tym bardziej w czasach historycznie wysokiej inflacji.
Na czym można zaoszczędzić?
Szukając oszczędności w trakcie budowy, nie zapominaj że absolutnym błędem jest oszczędzanie na wszystkim. Istnieją jednak sposoby, które pomogą wydać mniej na niektóre usługi czy materiały. Warto się przy tym zastanowić, z jakich rozwiązań możemy zrezygnować, by zminimalizować wydatki. Może się bowiem okazać, że niektóre kosztowne systemy lub technologiczne rozwiązania są zbędne lub można jest zastąpić nieco prostszymi odpowiednikami.
Pierwszym sporym wydatkiem, z jakim musisz się liczyć jest działka pod budowę domu. Wbrew pozorom, masz wpływ na to, ile za nią wydasz – jej koszt bowiem zależy przede wszystkim od lokalizacji. Wiadomo, że grunty w dużych miastach lub w bezpośrednim sąsiedztwie z nimi są bardzo drogie, jeśli zatem nie zależy nam na życiu w dużej aglomeracji – poszukajmy działki w małej miejscowości, za którą znacznie mniej zapłacimy. Dom z dala od miejskiego zgiełku to nie tylko zdecydowanie tańsza opcja – czasem nawet dwukrotnie, ale również świetne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi. Na oszczędności możemy też liczyć, wybierając gotowy projekt, rezygnując z tworzenia go od podstaw. Projekt na zamówienie przygotowywany jest na specjalne zamówienie i uwzględnia wszystkie oczekiwania i życzenia klienta, realizacja gotowego projektu polega na wyborze konkretnej opcji spośród puli gotowych propozycji. To nawet kilkukrotnie tańsze rozwiązanie, a do tego – błyskawiczne w realizacji.
Szukając oszczędności, warto rozważyć również możliwość samodzielnych zakupów. Na podstawie kosztorysu prac budowlanych, wykonawca ustala listę zakupową niezbędnych materiałów budowlanych i chemii budowlanej. Inwestor może zlecić wykonawcy wszystkie zakupy lub robić je we własnym zakresie. Takie rozwiązanie daje pełną kontrolę nad wydatkami i pozwala je w miarę potrzeby korygować. Dokonując samodzielne zakupy, inwestor jest zainteresowany, aby zmniejszyć wydatki, dlatego przegląda oferty różnych hurtowni budowlanych i porównuje ich oferty. Może również negocjować ceny z hurtownikami, którzy zwykle przy dużych zakupach udzielają sporych rabatów. To z pewnością świetne rozwiązanie dla osób, chcących kontrolować wydatki, lecz niekoniecznie dla zabieganych inwestorów.
Wątpliwe oszczędności – uważaj!
Negocjowanie stawek usług z wykonawcą czy wysokości rabatów z hurtownikiem to częsta praktyka inwestorów, która przynosi zwykle spore oszczędności. Należy jednak zrezygnować z nieprzemyślanego oszczędzania na wszystkim kosztem jakości usług czy materiałów. Z pewnością, wybierając materiały budowlane czy materiały termoizolacyjne, nie powinno się kierować wyłącznie ceną. Czasem tańszy produkt oznacza produkt o niższych parametrach i wątpliwej jakości. Zarówno styropian, jak i wełna mineralna powinny odznaczać się bardzo dobrymi parametrami cieplnymi i akustycznymi, co przełoży się bezpośrednio na jakość termoizolacji i komfort życia przyszłych domowników. Słabszej jakości styropian czy wełna mogą nie spełniać obowiązujących norm, przez co ich układanie będzie trudniejsze, a użytkowanie – mniej komfortowe.