26 C
Olsztyn
wtorek, 6 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Miłośnicy historii odkryli skarb sprzed ponad 2,5 tys. lat

OstródaMiłośnicy historii odkryli skarb sprzed ponad 2,5 tys. lat

Członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej dokonali odkrycia niewielkiego skarbu składającego się z siekierki i ozdób wykonanych ponad 2,5 tys. lat temu. Znalezione artefakty trafiły do Muzeum w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie).

reklama

Skarb z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza

Według archeologa Łukasza Szczepańskiego z ostródzkiego muzeum, artefakty zostały odkryte w gminie Zalewo. Znalezisko obejmuje siekierkę oraz dwie wykonane z brązu ozdoby obręczowe, które mogły służyć jako bransolety, naramienniki czy nagolenniki. Wstępnie datowano je na schyłek epoki brązu i początek wczesnej epoki żelaza, tj. pierwszą połowę pierwszego tysiąclecia p.n.e.

Skarb odkryty przez Klub Odkrywcy

Artefakty znaleźli członkowie Klubu Odkrywcy Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej. W miejscu odkrycia nie było śladów pochówku, więc nie stanowiły one wyposażenia grobu. Mogły natomiast zostać ukryte w ziemi przez właściciela. Dlatego znalezisko określono jako „niewielki skarb”. Decyzją Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków trafił on do Muzeum w Ostródzie.

reklama
Wojewódzkie obchody 83. rocznicy zbrodni katyńskiej

Kolejne znalezisko miłośników historii

Jest to kolejne cenne historycznie znalezisko, na które natrafili miłośnicy lokalnej historii z okolic Susza. Przy użyciu wykrywaczy metalu prowadzą oni legalne poszukiwania – za zgodą służb ochrony zabytków i właścicieli gruntów – a odnalezione przedmioty przekazują muzeom.

reklama

Wcześniej członkowie stowarzyszenia przyczynili się do odkrycia skarbu złożonego z blisko 200 krzyżackich monet z XV wieku, a także skupiska ok. tysiąca wczesnośredniowiecznych zabytków, w tym kilkunastu unikatowych trzewików, tj. okuć pochew mieczy. Odkryli również m.in. miecz typu spatha z IV-V wieku oraz grot włóczni z III-IV wieku, czyli późnego okresu wpływów rzymskich.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia

Wojewódzkie obchody 83. rocznicy zbrodni katyńskiej

Wojewódzkie obchody 83. rocznicy zbrodni katyńskiej