fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

piątek, 10 lipca, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Dane z prokuratury pomogły oszustom?

Na przestrzeni kilku miesięcy użytkownicy Internetu z całej Polski otrzymywali od spółki Lex Superior wezwanie do zapłaty za rzekome naruszenie praw autorskich. Walka z piratami czy cybertrolling?

Wpisy osób, z którymi w tej sprawie kontaktowała się trójmiejska firma, pojawiły się w sieci już na początku tego roku. Kancelaria Prawa Własności Intelektualnej Lex Superior z Gdańska rozsyłała do internautów z całego kraju przedsądowne wezwania do zapłaty 750 zł za pobieranie i udostępnianie w Internecie filmów pornograficznych. Nieuiszczenie zapłaty, czyli niewyrażenie zgody na warunki proponowanej umowy, miało skutkować wszczęciem postępowania. Wielu internautów otwarcie pisało na forach o oczywistej pomyłce, a cała sprawa, jak się miało szybko okazać, miała charakter masowy.

Jak trójmiejska spółka weszła w posiadanie danych użytkowników sieci, którzy dostali od nich takie pisma? Jak podaje Radio Olsztyn, mogła je zdobyć od olsztyńskiej prokuratury, do której w ubiegłym roku złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Dołączyła do niego listę adresów IP komputerów, za pośrednictwem których miały być nielegalnie pobierane filmy.

Śledztwo zostało umorzone wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienie przestępstwa. W aktach sprawy znalazły się jednak dane osób, które zostały dopasowane przez prokuraturę do adresów IP dostarczonych przez spółkę, a ta, jako strona składająca zawiadomienie, miała w nie wgląd. Jak powiedział w rozmowie z Radiem Olsztyn rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, prokuratura miała obowiązek udostępnić te dokumenty pokrzywdzonemu, a ten z kolei mógł skorzystać z zawartych w nich informacji.

Obecnie Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi śledztwo w sprawie spółki Lex Superior, która przez wysyłane wezwania do zapłaty może usłyszeć zarzut usiłowania doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem osób, które takie pismo od niej otrzymały.

1 KOMENTARZ

  1. Ktoś napisał komentarz, który Ci się nie spodobał? Złóż pozew. Jeżeli nawet zostanie odrzucony to i tak będziesz mieć dostęp do danych osobowych pozwanego.
    „Śledztwo zostało umorzone wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienie przestępstwa. W aktach sprawy znalazły się jednak dane osób, które zostały dopasowane przez prokuraturę do adresów IP dostarczonych przez spółkę, a ta, jako strona składająca zawiadomienie, miała w nie wgląd. Jak powiedział w rozmowie z Radiem Olsztyn rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, prokuratura miała obowiązek udostępnić te dokumenty pokrzywdzonemu, a ten z kolei mógł skorzystać z zawartych w nich informacji.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Popłyną kolejne miliony na inwestycje w województwie

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH 2021 Wojewoda Artur Chojecki ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021, który odbędzie się w...

To już pewne. Od dziś pojeździmy Olsztyńską Hulajnogą Miejską

Są ekologiczne i można się nimi efektywnie przemieszczać. Mowa o hulajnogach elektrycznych, które od dziś są dostępne do wypożyczenia w systemie Olsztyńskiej Hulajnogi Miejskiej. Pobierz...

Kampania „nie wyjeżdżaj daleko, odkryj naszą północ” promuje turystykę na Warmii i Mazurach

Odkryj Amerykę na Warmii, piramidę na Mazurach i inne ciekawe miejsca w zasięgu kilku godzin jazdy samochodem. W kampanii „Nie wyjeżdżaj daleko, odkryj Naszą...