3 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 lutego, 2024
reklama

Niezwykłe miejsce na mapie Polski. Wieś Aniołowo z fascynującą legendą

ElblągNiezwykłe miejsce na mapie Polski. Wieś Aniołowo z fascynującą legendą

W malowniczo położonej miejscowości w gminie Pasłęk znajduje się niezwykła miejscowość, w której zobaczyć można skupisko aniołów.

reklama

Położenie miejscowości

Jest to niewielka miejscowość położona w pobliżu drogi krajowej na trasie Warszawa-Gdańsk, a dokładniej w gminie Pasłęk. Aniołowo zostało założone 25 grudnia 1315 roku. Cechą charakterystyczną miejscowości jest dwupoziomowa budowa oznaczająca to, że budynki zostały ulokowane wokół strumienia nazywanego potocznie Potokiem Aniołowo. Wschodnia część drogi położona jest wyżej o około metrów wyżej niż część zachodnia.

Legenda o aniołach

Z miejscowością związana jest również legenda, o aniołach oczywiście. Podobno, kiedy Bóg tworzył Ziemię, pomagały mu anioły, a kiedy zmęczył się tworzeniem, Stwórca postanowił odpocząć i zasnął w pobliżu dębu. Wkrótce również anioły zasnęły. Jednak dwa najmłodsze aniołki nie mogły zasnąć i postanowiły pofrunąć gdzieś dalej. W końcu anioły postanowiły stworzyć swój własny kawałek Ziemi. Jak pomyślały, tak zrobiły i zaczęły tworzyć wzgórza i doliny oraz sadzić drzewa. W końcu Bóg się obudził i dostrzegł zniknięcie aniołków, jednak nie gniewał się na nich za to, co zrobiły. Postanowił wygładzić trochę pagórków oraz dorzucił nieco żyznej gleby. Zostawił kilka wzniesień, aby dzieci miały miejsce do zabawy. Posadził również drzewa. Mieszkańcom żyło się tu dobrze i na cześć aniołów nazwano je Aniołowo.

reklama

Tematyczna wioska

Aniołowo stało się wioską tematyczną, w której anioły można spotkać na każdym kroku. Jest to idealne miejsce na spacer, w trakcie którego możemy wypatrywać kolejnych aniołów, które są rozmieszczone wzdłuż drogi. Każdy z nich jest inny, wyjątkowy.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia