10.1 C
Olsztyn
piątek, 20 czerwca, 2025
reklama

Krzysztof Klenczon zanim trafił do Czerwonych Gitar był inwentaryzatorem w spółdzielni

SzczytnoKrzysztof Klenczon zanim trafił do Czerwonych Gitar był inwentaryzatorem w spółdzielni
Google News Obserwuj nas w Google

Zanim Krzysztof Klenczon stał się znany jako członek zespołów Czerwone Gitary i Trzy Korony, pracował w Szczytnie, swoim rodzinnym mieście, jako inwentaryzator w spółdzielni Zjednoczenie. Teraz, jego dokumenty, w tym życiorys napisany własnoręcznie, zostały przekazane do Muzeum Mazurskiego w Szczytnie, w województwie warmińsko-mazurskim.

reklama

Dokumenty powiązane z Klenczonem trafiły do muzeum 1 marca, dokładnie 63 lata po tym, jak rozpoczął pracę w spółdzielni. Dokumenty odnalazła i przekazała Grażyna Saj-Klocek, pracownica „Społem”, która dokonała tego odkrycia w 2021 roku, podczas obchodów Roku Krzysztofa Klenczona w Szczytnie. Wtedy to, podczas spotkań komitetu organizacyjnego, natknęła się na nazwisko Klenczona w rejestrze pracowników spółdzielni, co skłoniło ją do dalszych poszukiwań.

Wśród znalezionych dokumentów jest ręcznie napisany życiorys 18-letniego wówczas Klenczona, który właśnie skończył szkołę średnią i starał się o pracę. W dokumentach Klenczon zadeklarował, że zna języki rosyjski i angielski, i że jest w wieku przedpoborowym. W części dotyczącej majątku napisał, że posiada „wytwórnię wód gazowanych”.

reklama

Dokumenty pokazują, że Klenczon został zatrudniony jako młodszy inwentaryzator, a potem awansował na inwentaryzatora. Pracował w spółdzielni Zjednoczenie tylko przez krótki czas. Po 2,5 miesiąca od zatrudnienia złożył podanie o zwolnienie, tłumacząc, że planuje podjąć studia w Gdańsku i musi przygotować się do egzaminów wstępnych.

Odnalezione dokumenty zostały przekazane do lokalnego muzeum. Zostaną tam zarejestrowane i upublicznione, między innymi na mediach społecznościowych muzeum. Muzeum już posiada inne pamiątki związane z Klenczonem, takie jak duże fotografie wykonane przez Marka Karewicza, zdjęcia rodzinne i świadectwo szkolne muzyka.

Szczytno od lat podkreśla swoje związki z Krzysztofem Klenczonem, który spędził tam swoje młodzieńcze lata. W mieście znajduje się pomnik przedstawiający muzyka z gitarą, a urna z prochami muzyka spoczywa na miejscowym cmentarzu Krzysztof Klenczon, jest postacią, której Szczytno od lat oddaje hołd, doceniając jego wkład w polską muzykę i kulturę. To miasto, w którym spędził swoje młodzieńcze lata, stara się utrzymać jego pamięć żywą poprzez różne inicjatywy, takie jak rocznica jego urodzin, koncerty hołdu, a także poprzez utrzymanie pomnika muzyka z gitarą, który jest widocznym symbolem jego wpływu na to społeczność. Klenczon, który zmarł tragicznie w Stanach Zjednoczonych, został pochowany w Szczytnie, gdzie urna z jego prochami spoczywa na miejscowym cmentarzu.

Ostatnie odkrycie – dokumenty z okresu, gdy Klenczon pracował jako inwentaryzator, to cenna pamiątka, która pozwala na jeszcze pełniejsze zrozumienie jego życia i kariery. Zostały one przekazane do Muzeum Mazurskiego, gdzie będą dostępne dla publiczności, zarówno poprzez wystawy, jak i poprzez media społecznościowe muzeum. Te artefakty są nie tylko fascynującym zapisem osobistego życiorysu Klenczona, ale także ważnym świadectwem historii Szczytna i jego mieszkańców.

Dyrektor Muzeum Mazurskiego, Klaudiusz Woźniak, wyraził swoje uznanie dla znaleziska, mówiąc: „To jest naprawdę wyjątkowe odkrycie. Dokumenty te stanowią unikalne źródło informacji o życiu Krzysztofa Klenczona, które pozwoli nam lepiej zrozumieć jego drogę do sukcesu. Jesteśmy wdzięczni za to znalezisko i z niecierpliwością czekamy na podzielenie się tym z publicznością.”

Dokumenty zostaną odpowiednio zabezpieczone i wystawione, aby publiczność mogła z bliska zobaczyć tę ważną część historii polskiej muzyki. Przybliżą one postać Klenczona, nie tylko jako znakomitego muzyka, ale też jako młodego człowieka, który zaczynał swoją dorosłość w Szczytnie, zanim stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców polskiej muzyki.

źródło: PAP

Zostaw opinię pod artykułem

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Włącz powiadomienia e-mail
Wyślij maila o
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Jednolite studia magisterskie — przewodnik dla kandydatów

Zastanawiasz się, czy wybrać studia licencjackie, czy jednolite magisterskie? Nie wiesz, na co się zdecydować i która opcja będzie dla Ciebie najlepsza?

Jak dobrać prądownicę do różnych typów pożarów i systemów zasilania

Skuteczność akcji gaśniczej w dużej mierze zależy od właściwego doboru sprzętu.

Czyszczenie laserowe metalu – nowoczesna metoda obróbki powierzchni

Technologia laserowa zrewolucjonizowała wiele gałęzi przemysłu, w tym procesy czyszczenia metali.

Kompleksowe usługi doradcy podatkowego – co warto wiedzieć?

Kim jest doradca podatkowy i dlaczego warto korzystać z jego usług?

Umowa dożywocia a zachowek

Zachowek nierzadko prowadzi do napięć pomiędzy spadkobiercami a osobami obdarowanymi jeszcze za życia spadkodawcy.

Koszty i oszczędności związane z wynajmem toalet przenośnych na działkę i budowę

Planując organizację sanitariatów na działce rekreacyjnej lub placu budowy, warto rozważyć wynajem toalet przenośnych.

Sztućce — elegancja i funkcjonalność na Twoim stole

Właściwie dobrane sztućce potrafią odmienić aranżację stołu i uwydatnić wyjątkowy charakter posiłku.
reklama
reklama