25 C
Olsztyn
niedziela, 16 czerwca, 2024
reklama

Minister Maląg spotkała się z seniorami w Olsztynie

OlsztynMinister Maląg spotkała się z seniorami w Olsztynie

W czwartek (2.02.2023) w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się spotkanie minister rodziny i polityki społecznej z seniorami z regionu.

reklama

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem

W spotkaniu udział wzięli między innymi wojewoda Artur Chojecki, poseł na Sejm RP Iwona Arent, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Urzędzie Wojewódzkim Anna Słowińska, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału PFRON Mateusz Szkaradziński, profesor Małgorzata Suświłło, Barbara Jadwiga Szpakowska-Bartyś ze Społecznej Rady Seniorów oraz wielu innych przedstawicieli. Na spotkanie przybyła też duża grupa seniorów. Swoim występem zaszczycił zgromadzonych chór De Novo.

reklama

Rodzina jest fundamentem

W czasie swojego wystąpienia minister poruszyła wiele ważnych kwestii. Minister zwróciła uwagę na istotną rolę, jaką pełni rodzina. Wskazała, że programy, które są adresowane do seniorów, są jednocześnie formą podziękowania oraz wyrazem solidarności międzypokoleniowej. Minister dodała, że po raz pierwszy spotyka się z seniorami w Olsztynie. Wskazała także, że warto porozmawiać o programach, które są skierowane do polskich rodzin. Dodała także, że „Silna, nowoczesna Polska musi być oparta o silny fundament. Nie można budować domu na piasku. Dom musi być zbudowany na skale i skałą jest rodzina. Inwestycja w rodzinę nie jest dla nas kosztem. To jest wyzwanie i zobowiązanie odpowiedzialnego rządu”. Podkreśliła, że starania te dotyczą wszystkich rodzin, zarówno tych z dziećmi, jak i dotyczą osób starszych, potrzebujących oraz niepełnosprawnych.

Minister podkreśliła rolę, jaką pełni 500+ oraz to, że co miesiąc korzysta z tego programu 7 milionów dzieci. Jak mówiła minister to „Świadczenie odmieniło sytuację polskich rodzin”. Powiedziała również, że bardzo ważna jest inwestycja w rodzinę.

Pomoc rodzinom powinna być długofalowa oraz stabilna, ponieważ tylko wtedy młodzi ludzie będą mogli liczyć na pomoc państwa.

reklama

Minister zauważyła, że zmniejszyło się bezrobocie na Warmii i Mazurach, jednak istotne jest, aby cały kraj zmieniał się w sposób jednakowy, równy oraz zrównoważony.

Polityka senioralna

Minister powiedziała również, że “Jesteśmy zobowiązani w ramach solidarności międzypokoleniowej, w ramach podziękowania za to, że wychowaliście dzieci w trudnych czasach w PRL, w okresie transformacji, gdy zostało zakłócone poczucie bezpieczeństwa i panowało gigantyczne bezrobocie, a także brakowało wsparcia dla rodzin”.

Minister Maląg podkreśliła, że rząd dba o osoby starsze. Z tego względu, dzięki polityce PIS został przywrócony niższy wiek emerytalny, który wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Dodała również, że został wprowadzony PIT zero oraz waloryzacja świadczeń. Dzięki niej zwiększy się emerytura i najniższa będzie większa o 250 złotych. Dodała również, że przeciętna emerytura również wzrosła i wynosi ponad 3 tysiące złotych. Wspomniała również o 13 i 14 emeryturze. Nie zabrakło także odwołań do covidu oraz wojny na Ukrainie.

Państwo pomaga w wielu aspektach

Minister przypomniała, że rząd pomaga na wielu płaszczyznach. Wskazała, że jest niskie bezrobocie. Ważne jest stworzenie warunków bezpieczeństwa. Rząd wprowadził między innymi dodatki osłonowe czy dodatki do zakupu węgla oraz innych paliw. Odpowiedzialne decyzje są istotne, wśród nich jest waloryzacja oraz wsparcie seniorów.

Minister podkreśliła, że dla seniorów ważna jest aktywność osób starszych taka jak wyjście z domu czy możliwość spotkania się. Przypomniała, że są organizowane kluby i domy dla seniorów.

“Łączna kwota wsparcia dla emerytów wyniesie w tym roku ponad 70 mld zł. W porównaniu z ub. rokiem to wzrost o 28 mld zł. To pokazuje, jakie wsparcie w skali kraju jest przewidziane, aby pomóc seniorom, tak by sytuacja pod względem finansowym była stabilna” dodała minister Maląg.

Minister dodała, że ważne są różne projekty takie jak na przykład organizacja warsztatów przeciw wykluczeniu cyfrowemu, Cyfrowy Senior, Aktywny plus, Senior Plus, Wspieraj Seniora.

Minister otworzyła Centrum w Kętrzynie

Minister Marlena Maląg odwiedziła także Kętrzyn, gdzie wzięła udział w otwarciu Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego Kętrzyński Dom Wsparcia. Jak powiedział burmistrz Kętrzyna Ryszard Niedziółka, jest to ważny moment dla społeczności lokalnej i dodała, że “Wierzę, że to miejsce będzie zawsze otwarte na drugiego człowieka, że to będzie nasz dar dla tych, którzy trochę więcej niż my potrzebują pomocy”.

Dzięki powstałemu centrum osoby z niepełnosprawnościami będą mogły skorzystać z opieki na najwyższym poziomie, zarówno dziennym, jak i całodobowym, jeśli będzie wymagała tego sytuacja. Centrum jest przeznaczone dla 22 osób dorosłych o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Placówka powstała w ramach resortowego Programu MRiPS “Centra opiekuńczo-mieszkalne”, który jest finansowany z Funduszu Solidarnościowego. Na utworzenie Centrum przeznaczono z tego programu 2 mln zł, a kolejne 2,2 mln zł pochodzi z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wkład gminy wynosi 200 tys. zł.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

15 KOMENTARZY

15 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
ala
3 marca 2023 22:43

No to zaczęła się kampania wyborcza. A głosy emerytów są cenne.

Bartek
3 marca 2023 20:15

W HELPERze te spotkanie było?

Polecane