4 C
Olsztyn
niedziela, 17 listopada, 2024
reklama

Michał Wypij przedstawił plany na zmniejszenie bezrobocia na Warmii i Mazurach

WiadomościMichał Wypij przedstawił plany na zmniejszenie bezrobocia na Warmii i Mazurach

W poniedziałek w Olsztynie odbyła się konferencja Porozumienia, na której przedstawiono plan na zmianę rynku pracy. Ma to pomóc w zmniejszeniu współczynnika bezrobocia na Warmii i Mazurach.

W poniedziałek (28.06.2021) poseł Michał Wypij, który niedawno został wiceprezesem Porozumienia, zwołał konferencję w celu przedstawienia planów na zmianę rynku pracy, aby współczynnik bezrobocia na Warmii i Mazurach spadał.

Na konferencji obecna była wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek, która przedstawiła pomysły na temat usprawnienia pracy urzędów i propozycje dotyczące cyfryzacji. Jedno z przedstawionych rozwiązań to zmiana związana ze składką zdrowotną.

Mamy badania, że w 50% ci, którzy się rejestrują w urzędach pracy, to osoby, które nie chcą szukać pracy, a chcą mieć zapewnioną składkę zdrowotną. Jesteśmy po rozmowach z panią prezes ZUS i jest zgoda na to, żeby składka zdrowotna przechodziła przez ZUS. To dla nas ważne, bo wtedy powiatowe urzędy pracy będą mogły się zająć tymi, którzy szukają pracy. Chcemy też cyfryzacji rynku pracy. W tej chwili na rynku pracy funkcjonuje 17 różnych systemów informatycznych. Zwłaszcza w czasie pandemii zauważyliśmy, że jest to nie do ogarnięcia. Dzięki staraniom Jarosława Gowina w Krajowym Planie Odbudowy jest zapewnione 52 mln euro na cyfryzację rynku pracy w Polsce. To jest fundamentalna sprawa. To nie tylko cyfryzacja WUP i PUP, ale też zreformowane hufce pracy. Chcemy, żeby cudzoziemcy również trafili do tego systemu. Przed nami ogromna praca – przedstawiła wiceminister Iwona Michałek.

Ochotnicze Hufce Pracy, zgodnie z planem Porozumienia, mają działać dla młodzieży, która potrzebuje wsparcia w doradztwie zawodowym.

Chodzi o to, by OHP, tak jak teraz, były wsparciem dla wykluczonej lub zagrożonej wykluczeniem społecznym młodzieży, ale też aby otworzyły się na całą młodzież, która potrzebuje wsparcia w trakcie nauki zawodu – dodała wiceminister.

Znamy potrzeby rynku i wiemy, jak z naszych uczestników stworzyć zawodowców. Pośredniczymy również w zatrudnieniu, więc pracodawcy mogą korzystać z tego, że jest u nas młodzież chętna do pracy – dodał Piotr Duliszewski, warmińsko-mazurski komendant OHP.

Województwo warmińsko-mazurskie na tle całej Polski kojarzone jest z największym problemem z bezrobociem. Nowy wiceprezes Porozumienia Michał Wypij wierzy, że jest ogromna szansa na zmianę i spadek współczynnika bezrobocia na Warmii i Mazurach.

Pomimo że poziom bezrobocia spada, nasze województwo nadal jest regionem, w którym ten wskaźnik jest najwyższy. Przed nami szansa, by głos Warmii i Mazur był głosem słyszalnym – stwierdził Michał Wypij.

Okazuje się, że ministerstwo rozwoju ma zamiar wziąć pod uwagę Olsztyn, co poseł Michał Wypij uważa za świetną okazję do rozpoczęcia działań w kierunku ewolucji na rynku pracy.

Skoro na etapie prekonsultacji ważnym miejscem na mapie ministerstwa rozwoju jest Olsztyn, to musimy takie okazje wykorzystywać. To bardzo ważny moment, bo będziemy definiować Polskę na nowo. Musimy wykorzystać wszelkie narzędzia, jak na przykład fundusz odbudowy – dodał wiceprezes Porozumienia.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Macie państwo socjalne.
29 czerwca 2021 11:11

Goście którzy nigdy nie prowadzili dłużej niż rok działalności gospodarczej chcą uczyć pracodawców jak zatrudniać pracowników a pracowników jak szukać pracy.Choc od zawsze są posłami, ministrami.Nigdy nie byli w uczciwej pracy .Tylko to w życiu robili.To,że ktoś jest zarejestrowany w pośredniaku po to żeby mieć ubezpieczenie zdrowotne ,ok na czas szukania pracy.Niech to będzie nawet 3 miechy w roku.(każdy może zasłabnąć na ulicy,a potem rachunek z SORu na 15 kola.) Znaleźli dobry sposób na obniżenie liczby bezrobocia,bo je właśnie mierzy się w PL biorąc pod uwagę liczbę zarejestrowanych w urzędach pracy.W USA mierzy się rok do roku ile przybyło ile… Czytaj więcej »

Polecane