fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

wtorek, 20 października, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Na jakim etapie budowy można zamieszkać w domu?

Artykuł sponsorowany Na jakim etapie budowy można zamieszkać w domu?
Budowa domu to proces długotrwały i pomimo najszczerszych chęci bardzo często bywa tak, że data zamieszkania w nowym domu bywa przesuwana. Problem pojawia się wówczas, gdy nadchodzi jesień i nadal część prac nie jest wykonana. Czy warto wówczas zamieszkać w domu i dokończyć pozostałe prace przed nastaniem zimy? Podobnie, czy warto latem zamieszkać w domu, który jest w trakcie wykańczania wnętrz? Czy uzbroić się w cierpliwość i przeprowadzić do nowego domu dopiero kiedy wszystkie prace zostaną ostatecznie zakończone.

Budowa domu to nie tylko przyjemność, ale i ciężka praca. Inwestorom zazwyczaj czas budowy dłuży się i jeśli to tylko możliwe chcieliby jak najszybciej zamieszkać w nowo wybudowanym budynku. Są jednak etapy, które warto wykonać przed przeprowadzką, tak aby potem nie żałować zbyt wcześnie podjętej decyzji.

Z całą pewnością na tzw. później można odłożyć wykończenie poddasza oraz garażu, choć należy pamiętać, aby były już ocieplone i w razie konieczności, zaizolowane folią paroizolacyjną.

Do codziennego funkcjonowania rodziny potrzebna jest również wyposażona i działająca łazienka oraz toaleta. Bez tego codzienność byłaby znacznie utrudniona. Zwłaszcza jeśli w domu jednorodzinnym mają zamieszkać dzieci.

W związku z tym powinny zostać podłączone i działać bez zarzutu wszelkie instalacje, czyli kanalizacyjna, wodna, grzewcza, wentylacyjna, telefoniczna, czy też gazowa, jeśli w taki sposób będzie ogrzewany dom. Jedynie instalacja alarmowa, jeśli zostanie przewidziana, może zostać zainstalowana już w trakcie zamieszkiwania domu.

Ze względów bezpieczeństwa, szczególnie jeśli w domu są małe dzieci, powinny zostać wcześniej zamontowane wszelkie balustrady, w tym na schodach, balkonach, czy tarasie. Zapewnienie bezpieczeństwa domownikom daje poczucie spokojnego cieszenia się nowym domem.

Prace wokół domu również nie znajdują się na liście rzeczy najpilniejszych. Warto wykonać podjazd do domu, jeśli droga jest wyjątkowo uciążliwa, aby potem nie grzęznąć w błocie. Jednakże tworzenie ozdobnych ścieżek, czy też rozplanowanie ogrodu i zagospodarowanie zieleni, warto pozostawić na okres wiosenny, gdy znacznie lepiej można będzie ocenić możliwości jakie daje przestrzeń wokół domu.

Zanim nadejdą długie, jesienne wieczory, warto ogrodzić działkę, chociażby na początek siatką. Daje to poczucie bezpieczeństwa i ochrony przed niepowołanymi osobami. Poza tym jasno wytycza granice działki inwestora.

Ochota na zamieszkanie we własnym domu wzmaga się z każdym kolejnym miesiącem budowy. Jednakże warto pamiętać o tym, że nowo wybudowany dom powinien odstać, zanim zamieszka w nim rodzina. Zazwyczaj około 4 miesięcy trwa proces tzw. osiadania domu, podczas którego nie jest wskazane zamieszkanie w nim. Nawet dom wybudowany w okresie letnim potrzebuje czasu.

Zwłaszcza dom murowany potrzebuje czasu, aby dobrze wyschnąć, w szczególności zaprawa murarska oraz inne płynne materiały, które zostały wykorzystane do budowy domu.  Wyjątkiem może być sytuacja, gdy do budowy będą wykorzystane materiały, które nie trzymają wilgoci, czyli przeznaczone do budowy w warunkach jesienno- zimowych.

Jeśli w domu prowadzone były mokre prace wykończeniowe, potrzeba kolejnych 2-3 miesięcy, aby bezpiecznie rozpocząć prace wykończeniowe polegające na układaniu materiałów drewnianych, czy paneli, jak również posadzek, a nawet drzwi wewnętrznych.

Jeśli zostanie zapewniona odpowiednia wentylacja, a w domu będzie ciepło, woda z tynków i wylewek odparuje znacznie szybciej. Tutaj warto skorzystać z wilgotnościomierza, który określi jaki jest poziom wilgotności określonych miejsc.

Typowe prace wykończeniowe najlepiej zacząć, gdy dom jest już ogrzewany i wentylowany. Chyba, że ich okres przypada na gorące lato.

Czas ostatecznej przeprowadzki powinien być uzależniony od powyższych wskazań. Choć dla każdego zamieszkanie we własnym domu jest priorytetem to warto pamiętać o podstawowych zasadach, zwłaszcza jeśli dotyczą bezpieczeństwa mieszkańców.

Przeczytaj także:

Podziel się opinią

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie poszukuje lekarzy!

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie ( woj. mazowieckie ) Poszukuje: Lekarzy do pełnienia dyżurów lub na pełny etat do O/Obserwacyjno-Zakaźnego, Oddziału Wewnętrznego z Pododdziałem Pulmonologicznym, Szpitalnego...

W końcu otworzył się w Olsztynie karaoke-pub. Muzyka na żywo 5 dni w tygodniu!

Już nie musisz szukać idealnego miejsca na spędzenie wieczoru ze znajomymi. Wpadajcie na karaoke do "V.S 20" na olsztyńskiej "starówce". Karaoke, kawiarnia i pub w...

Największy klub w Olsztynie ma niezwykłą ofertę: 3 dni ucztowania bez limitu na barze

"Hookah club" w Olsztynie wystartował z nową, ekstremalnie opłacalną ofertą. "3 dni ucztowania" bez limitów. Jedyny taki Shisha Club w Olsztynie, a może i w...

Przeczytaj także: