3 C
Olsztyn
wtorek, 23 kwietnia, 2024
reklama

Zmiany na kolei. Remont stacji Olsztyn Gutkowo

OlsztynZmiany na kolei. Remont stacji Olsztyn Gutkowo

Remont stacji Olsztyn Gutkowo ma zapewnić sprawne i bezpieczne podróżowanie koleją w kierunku Dobrego Miasta oraz Gdańska. Przebudowa stacji będzie wiązała się ze zmianami w komunikacji zarówno dla pociągów regionalnych, jak i dalekobieżnych już od 19 lutego. Inwestycja będzie realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Jej koszt to ponad 231 mln zł netto. Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

reklama

Remont przyniesie korzyści

Prace prowadzone na linii kolejowej nr 221, mają przyczynić się do poprawy dostępu do kolei oraz mają wpłynąć na warunki podróży i przewozu towarów koleją. Dodatkowo zabudowa nowych torów i rozjazdów na stacji Olsztyn Gutkowo ma zapewnić sprawne i bezpieczne podróżowanie koleją w kierunku Gdańska i Dobrego Miasta.

Zmiany na kolei. Remont stacji Olsztyn Gutkowo pkp Olsztyn, Wiadomości

Zakończenie prac na kolei ma sprawić, że pociągi pasażerskie pomiędzy Olsztynem a Dobrym Miastem będą mogły poruszać się z prędkością do 100 km/h. Tym samym podróż między miastami ma zająć około 30 minut. Szybciej pojadą również pociągi towarowe. Ich prędkość zostanie zwiększona do 70 km/h.

reklama

Dodatkowo przebudowa stacji Olsztyn Gutkowo, a także toru na linii kolejowej nr 221 ma umożliwić jazdę dłuższych i cięższych pociągów towarowych. Dzięki temu będą one mogły przewieźć więcej ładunków.

Zmiany w organizacji ruchu

Prace związane z modernizacją kolei będą oznaczały konieczność wprowadzenia zmian w komunikacji na odcinku Olsztyn Gutkowo-Jonkowo. Zostaną one wprowadzone od niedzieli (19.02.2023) i potrwają przez 20 dni.

Zmiany na kolei. Remont stacji Olsztyn Gutkowo pkp Olsztyn, Wiadomości

Pociągi dalekobieżne na trasie Olsztyn-Trójmiasto będą jeździły zmienioną trasą przez Iławę. Dla pociągów Polregio będzie obowiązywać autobusowa komunikacja zastępcza. Informacje o zmianach można znaleźć na stronie www.portalpasazera.pl

reklama

Prace remontowe postępują

Na trasie Olsztyn Gutkowo – Dobre Miasto jest już nowy tor. Natomiast na stacji Dobre Miasto dobiegają już końca prace związane z przebudową układu torowego z konstrukcją nowego peronu wyspowego, na którym jest już układana nowa nawierzchnia.

Zmiany na kolei. Remont stacji Olsztyn Gutkowo pkp Olsztyn, Wiadomości

Zakończono już zasadnicze prace na 4 wiaduktach kolejowych. Obecnie są prowadzone prace wykończeniowe. Przebudowane zostały perony na stacjach w Bukwałdzie, Cerkiewniku i Swobodnej. Na przystankach Bukwałd i Cerkiewnik są już gotowe konstrukcje peronów i jest układana nowa nawierzchnia. Będą również nowe wiaty, ławki, oświetlenie oraz gabloty informacyjne. Dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się pomocne będą nowe ścieżki naprowadzające i wygodne dojścia. Planowana jest również przebudowa peronu na stacji Swobodna.

Finansowanie projektu

Projekt ten jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Koszt prac na odcinku Olsztyn Gutkowo – Dobre Miasto wynosi ponad 231 mln zł netto. Zakończenie prac jest planowane na 2023 rok.

Zmiany na kolei. Remont stacji Olsztyn Gutkowo pkp Olsztyn, Wiadomości

źródło: PKP PLK

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia