8 C
Olsztyn
niedziela, 14 kwietnia, 2024
reklama

Myszka gamingowa – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Materiał zewnętrznyMyszka gamingowa – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Jeśli brakuje nam umiejętności, nawet najdroższa i najbardziej zaawansowana myszka gamingowa nie zagwarantuje nam zwycięstwa w wirtualnej potyczce. Może jednak zapewnić nam dobre parametry, dzięki którym będziemy osiągać najlepsze efekty. Poza tym taka myszka sprawi, że wielogodzinna rozgrywka stanie się bardziej komfortowa. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze myszki dla gracza.

reklama

Myszka gamingowa – przewodowa czy bezprzewodowa?

Obecnie największą popularnością cieszą się sprzęty i akcesoria bezprzewodowe, ponieważ zapewniają pełną swobodę ruchów. Nie inaczej jest w przypadku myszek do komputera. O ile bezprzewodowa myszka komputerowa świetnie sprawdzi się w pracy na komputerze czy przy codziennym użytkowaniu, tak już niekoniecznie podczas grania w gry. W większości gier kluczowa jest szybkość, co oznacza, że czas reakcji musi być jak najkrótszy. Połączenie bezprzewodowe nie jest tak stabilne jak przewodowe, a do tego cechuje się większym opóźnieniem. Właśnie ze względu na szybkość reakcji, to myszki na kabel polecane są dla graczy.

Nie oznacza to jednak, że myszki bezprzewodowe w ogóle nie nadają się do gier. W sprzedaży znajdziemy kilka modeli cechujących się bardzo wysoką jakością i niskim opóźnieniem, które z pewnością docenią gracze. Zakup takich myszek wiąże się jednak z bardzo dużym wydatkiem. Musimy również pamiętać o tym, że zakup myszki bezprzewodowej wiąże się z regularnym ładowaniem akumulatora lub wymianą baterii.

reklama
grafika2.jpg

Mysz gamingowa Tracer Gamezone ASH RGB
(źródło: https://maxelektro.pl/produkt/mysz-tracer-gamezone-ash-rgb,6494)

Sensor laserowy czy optyczny?

Wybierając myszkę gamingową, spotkamy się z dwoma rodzajami sensorów: optycznym i laserowym. Myszy optyczne mają w podstawie diody LED, które oświetlają powierzchnię pod nią, np. biurko lub podkładkę. Z kolei w myszkach laserowych funkcję diody LED pełni laser. To właśnie myszki wykorzystujące laser gwarantują wyższą czułość i nieco większą precyzję. Jeśli jednak będziemy korzystać z myszki optycznej z podkładką, nie zauważymy większej różnicy między obydwoma modelami.

reklama

Jeszcze kilka lat temu różnica między sensorem optycznym a laserowym była dość duża. Jednak obecnie myszy optyczne osiągają bardzo dobre parametry, które niwelują tę różnicę. Oznacza to, że dla gracza równie dobra będzie myszka laserowa, jak i nowoczesna myszka optyczna.

grafika3.jpg

Mysz gamingowa A4Tech Bloody V8M
(źródło: https://maxelektro.pl/produkt/mysz-a4tech-bloody-v8m-usb,7491)

Czym się kierować przy zakupie myszki dla gracza?

Jeśli zamierzamy kupić myszkę gamingową, powinniśmy dokładnie zapoznać się z jej specyfikacją. Niezależnie od tego, czy interesuje nas myszka z sensorem laserowym, czy optycznym, warto zwrócić uwagę na poniższe parametry.

  • Czułość – wyrażana jest w wartości DPI. Im wyższy wskaźnik DPI, tym krótszą drogę musi pokonać myszka, aby kursor przeszedł z jednego punktu do drugiego. Bardziej czuła myszka pozwoli graczowi wykonywać oszczędniejsze ruchy. Jednak czułość należy dobrać do indywidualnych potrzeb i rodzaju gier, w które najczęściej grywamy.
  • Liczba przycisków – myszka gamerska może mieć od dwóch do ponad dwudziestu przycisków. Ich liczba będzie jednak uzależniona od naszych potrzeb i prowadzonej rozgrywki. W przypadku graczy dobrze sprawdzi się myszka z bocznymi przyciskami, które można dowolnie zaprogramować. Ważna jest jednak nie tylko liczba przycisków, lecz także ich responsywność i głośność. To właśnie od konstrukcji przycisków będzie zależało, czy nasza myszka gamingowa będzie cicha i wygodna w użytkowaniu.
  • Ergonomiczny kształt – myszka komputerowa powinna być przede wszystkim dopasowana do naszych potrzeb. Dla jednych odpowiednia będzie mała i lekka myszka, a dla innych duża i ciężka. Ważne jest jednak, aby kształt myszki pasował do naszej dłoni – dla leworęcznych graczy nie sprawdzi się standardowa myszka.
  • Podświetlenie – podświetlana myszka świetnie się prezentuje, przede wszystkim w ciemności. W zależności od modelu podświetlenie może występować od jednego koloru aż po RGB. Oczywiście nie jest to obowiązkowy parametr myszki dla graczy.
grafika4.jpg

Mysz gamingowa Hiro Hyperion
(źródło:https://maxelektro.pl/produkt/mysz-hiro-hyperion,7044)

Myszka gamingowa do 100 zł czy do 200 zł?

Oferta myszek gamingowych jest mocno rozbudowana i bardzo różnorodna, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Gracze często sięgają po myszki za około 100 zł, ponieważ cechują się one bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Są dobrze wykonane i oferują niezłą czułość. Większość myszek w tym zakresie cenowym ma przynajmniej dwa dodatkowe przyciski, a nawet podświetlenie, które tak lubią gracze. Nie możemy jednak oczekiwać od nich dodatkowych funkcji, najlepszej jakości materiałów czy wysokiej czułości.

Jeśli interesują nas myszki gamingowe naprawdę dobrej jakości, będziemy musieli wydać więcej niż 100 zł. W cenie do 200 zł spokojnie znajdziemy jednak myszkę wysokiej klasy – z wysoką czułością, dodatkowymi przyciskami i specjalnym wyprofilowaniem, które pozwala na wygodne ułożenie dłoni.

Jeżeli zależy nam na zakupie dobrej myszki gamerskiej, zapoznajmy się z rankingami najlepszych i najbardziej polecanych modeli. Postawmy również na urządzenie renomowanej marki, która znana jest z produkcji tego typu urządzeń. Do polecanych producentów myszek gamingowych należą: Genesis, Logitech, A4tech, Roccat, Razer, SteelSeries czy Corsair.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia