fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

środa, 3 marca, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Ponad 2,7 mln euro na ochronę gadów i płazów, m.in. w woj. warmińsko-mazurskim

Wiadomości Ponad 2,7 mln euro na ochronę gadów i płazów, m.in. w woj....

Ponad 2,7 mln euro zostanie przeznaczonych na ochronę płazów i gadów w Warmińsko-mazurskiem i Lubuskiem oraz na duńskiej wyspie Skaro. Projekt, dofinansowany z unijnego programu LIFE, przewiduje m.in. odtworzenie siedlisk lęgowych żółwia błotnego i budowę zimowych kryjówek dla kumaka nizinnego.

Jak poinformowała dr Anna Krzysztofiak z zaangażowanego w projekt stowarzyszenia „Człowiek i Przyroda”, celem przedsięwzięcia jest poprawa warunków życia płazów i gadów w pięciu obszarach Natura 2000: mazurskiej ostoi żółwia Baranowo, ostoi piskiej, Puszczy Rominckiej, ujściu rzeki Ilanki oraz Sydfynske Ohav w Danii. Działania ochronne obejmą głównie populacje żółwia błotnego (Emys orbicularis) i kumaka nizinnego (Bombina bombina).

Są to nie tylko gatunki uznane za zagrożone, ale również tzw. gatunki parasolowe. Oznacza to, że działania ochronne wobec nich pośrednio przyczyniają się również do ochrony innych gatunków występujących w danym środowisku.

Projekt ma zostać zrealizowany do końca 2023 r. Wybrano już wykonawców części zaplanowanych działań, a także wykonano pierwsze prace przy odtwarzaniu siedlisk lęgowych żółwia błotnego w mazurskiej gminie Mikołajki.

Zdaniem dr Krzysztofiak po raz pierwszy w tego typu działaniach nie skupiono się jedynie na poprawie warunków w miejscach rozrodu płazów, ale zaplanowano również budowę dla nich kryjówek, w których będą mogły przetrwać zimę. Miejsca hibernacji będą przypominać system małych jaskiń, zbudowanych z kamieni w zagłębieniach ziemi. Mają zapewnić kumakom schronienie przed drapieżnikami i odpowiednią temperaturę w zimie.

Projekt zakłada również m.in. rewitalizację kilkudziesięciu oczek wodnych dla płazów oraz siedlisk żółwia błotnego na Warmii i Mazurach, budowę progu piętrzącego w Nowych Sadach i przepustów pod drogami dla drobnych zwierząt kręgowych, a także odtworzenie duńskiej populacji kumaka nizinnego.

Całkowity koszt projektu sięga 2,77 mln euro, z czego 60 proc. pokrywa Komisja Europejska, a resztę Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz współbeneficjenci. Beneficjentem koordynującym projekt jest woj. warmińsko-mazurskie, a zarządzającym stowarzyszenie „Człowiek i Przyroda”.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x