13 C
Olsztyn
czwartek, 28 marca, 2024
reklama

Termomodernizacja budynku. Co warto wiedzieć przed inwestycją?

Materiał partneraTermomodernizacja budynku. Co warto wiedzieć przed inwestycją?

Ostatnie lata w polskiej branży budowlanej to między innymi czas wzmożonego zainteresowania termomodernizacją budynków. Dotyczy to przede wszystkim budownictwa jednorodzinnego, chociaż tego typu inwestycje prowadzone są także w ramach obiektów komercyjnych oraz użyteczności publicznej. Materiały ociepleniowe stosuje się także na etapie wznoszenia nowych budynków, by zapewnić im pożądane parametry.

reklama

Nowoczesne technologie umożliwiają znaczną redukcję strat ciepła, wydatnie przyczyniając się do zmniejszenia ilości energii niezbędnej do ogrzania budynku. Duże zainteresowanie inwestorów termomodernizacją wynika jednak nie tylko z coraz większej efektywności dostępnych rozwiązań. Które czynniki w największej mierze wpływają na decyzje o takich inwestycjach? Jakie opcje oferują dziś producenci? Na te pytania odpowiadamy w kolejnych częściach artykułu.

Termomodernizacja – czemu warto na nią postawić?

Argumentów przemawiających za termomodernizacją budynku jest wiele. Obecnie, w czasach drastycznych podwyżek cen węgla, gazu i energii elektrycznej dla sporej części inwestorów kluczową kwestią okazuje się możliwość obniżenia kosztów eksploatacji domów. Jeśli chodzi o aspekt finansowy, spore znaczenie mają też dopłaty oferowane przez rządowe instytucje oraz samorządy. Dzięki nim wydatki związane z inwestycją można zmniejszyć nawet o kilkadziesiąt procent.

reklama

Na tym jednak powody, dla których decydujemy się na termomodernizację budynku wcale się nie kończą. Mniejsza ilość energii przekłada się na obniżoną emisję gazów cieplarnianych i szkodliwych związków. Ten argument okazuje się bardzo ważny dla inwestorów dbających o środowisko naturalne i jakość powietrza, którym oddychamy.

Umiejętnie przeprowadzona termomodernizacja to też okazja do odświeżenia wyglądu elewacji budynku. Dzięki dużej różnorodności poszczególnych elementów systemów ociepleń, projektanci mają naprawdę szeroki pole do popisu. Listwy do boniowania, listwy ozdobne „na rąbek” i inne elementy pozwalają na realizację różnych projektów, a w szerokiej skali – uporządkowanie przestrzeni publicznej.

Termomodernizacja budynku – jaka technologia?

System wykorzystany do termomodernizacji powinien spełniać kilka wymagań. Największe znaczenie mają z pewnością:

reklama
  • waga poszczególnych elementów – im jest większa, tym większą nośnością muszą cechować się ściany remontowanego budynku (ważne przede wszystkim w przypadku starszych budynków);
  • trwałość przygotowanej elewacji;
  • walory wizualne i różnorodność dostępnych elementów (listew, profili itp.)

Systemy ETICS – specyfikacja i zastosowanie

Te wymagania spełnia bezspoinowa metoda ociepleń ETICS (skrót od angielskiego External Thermal Insulation Composite Systems with Rendering). Umożliwia on wykonanie trwałych elewacji o niskim współczynniku przenikania ciepła, a niska waga elementów systemu i sposób ich mocowania umożliwiają zastosowanie tej technologii nawet w pracach prowadzonych na starszych obiektach. Spore znaczenie ma też szeroki wybór listew i profili wykończeniowych oraz dedykowanych farb elewacyjnych, pozwalających na realizację właściwie każdego projektu.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia