4 C
Olsztyn
niedziela, 26 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Żaden sędzia z Olsztyna nie chce sądzić „afery stulecia”. Na ławie oskarżonych prezydent Grzymowicz

OlsztynŻaden sędzia z Olsztyna nie chce sądzić "afery stulecia". Na ławie oskarżonych...

Wszyscy sędziowie Sądu Okręgowego w Olsztynie złożyli oświadczenia o wyłączenie ich z rozpoznania sprawy Helpera – poinformował rzecznik prasowy sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Adam Barczak. Zasadność tych wniosków zbada Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

reklama

Głównymi oskarżonymi w tej sprawie są były agent CBA Tomasz K., znany jako agent Tomek, oraz jego żona Katarzyna.

Akt oskarżenia ws. Helpera jest w olsztyńskim Sądzie Okręgowym od ponad roku, ale do tej pory nie można nawet orientacyjnie wskazać, kiedy się rozpocznie. Na tę chwilę wszyscy sędziowie Sądu Okręgowego w Olsztynie złożyli już oświadczenia o wyłączenie ich z rozpoznania tej sprawy. Sędziowie w swoich oświadczeniach wskazali na istnienie okoliczności, które mogłyby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do ich bezstronności w tej sprawie” – podał rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Adam Barczak. Sędzia rzecznik dodał, że w ostatnim czasie olsztyński sąd rozpoznał zażalenie Prokuratora Regionalnego w Białymstoku na postanowienie odnoszące się do uchylenia dozoru wobec jednej z osób oskarżonych.

Żaden sędzia z Olsztyna nie chce sądzić "afery stulecia". Na ławie oskarżonych prezydent Grzymowicz proces Olsztyn, Wiadomości
reklama

„Rozpoznanie tego zażalenia było niezbędne do tego, aby w następnej kolejności móc zarządzić przekazanie akt sprawy Prezesowi Sądu Okręgowego w Olsztynie do dalszych czynności w związku ze złożonymi przez sędziów wniosków o wyłączenie. Nadmienię, że o zasadności tych wniosków zadecyduje Sąd Apelacyjny w Białymstoku” – podał sędzia Barczak.

Akt oskarżenia w sprawie Helpera Prokuratura Regionalna w Białymstoku skierowała do sądu w Olsztynie na koniec grudnia 2021 roku. Oskarżeniem objęto 42 osoby, wśród których głównymi oskarżonymi są – były poseł PiS i były agent CBA Tomasz K. znany jako agent Tomek oraz jego żona Katarzyna. Na ławie oskarżonych mają zasiąść ich współpracownicy, a także samorządowcy, na terenie których stowarzyszenie prowadziło działalność (m.in. prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, burmistrz Reszla i wójt Jedwabna oraz były wojewoda z PSL).

Rusza proces adwokata oskarżonego o spowodowanie śmiertelnego wypadku. To on mówił, że ofiary jechały "trumnami na kołach"
reklama

Sprawa Helpera dotyczy nieprawidłowości (w latach 2010-2017) związanych z powstaniem tego stowarzyszenia oraz uzyskaniem i wykorzystaniem przez nie dotacji celowych na finansowanie zadań publicznych udzielonych przez gminy w Purdzie, Jedwabnie, Reszlu i Olsztynie. Prokuratura ustaliła, że środki publiczne otrzymywane przez stowarzyszenie jedynie w części przeznaczane były na funkcjonowanie środowiskowych domów samopomocy. „Pod pozorem realizacji zadania publicznego z zakresu pomocy społecznej blisko połowa kwoty udzielonej dotacji wykorzystana została przez członków grupy organizującej proceder na zaspokojenie własnych potrzeb” – informowała prokuratura.

Wśród wydatków opłaconych ze środków z dotacji znalazły się m.in. koszty zakupu artykułów ekskluzywnych, m.in. kosmetyków i odzieży znanych, światowych marek, czy artykułów wyposażenia domu, koszty wynajmu i użytkowania luksusowych samochodów, spłaty zobowiązań wynikających z zakupu, przebudowy i adaptacji prywatnych nieruchomości. Kadra kierownicza Helpera miała dostawać w ocenie śledczych „znacznie zawyżone i nieznajdujące uzasadnienia” wynagrodzenia.

Osobom kierującym Helperem – jest ich sześć, w tym małżeństwo K. – zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej. W ocenie prokuratury założyła ją i kierowała nią Katarzyna K.

Kierownictwo Helpera usłyszało też zarzuty posłużenia się 25 podrobionymi dokumentami przy rejestracji stowarzyszenia w Krajowym Rejestrze Sądowym, a także nakłaniania świadków do składania fałszywych zeznań i do wystawiania fałszywych faktur. Osobom działającym w zorganizowanej grupie przestępczej zarzucono również pranie brudnych pieniędzy polegające na finansowaniu zakupu nieruchomości ze środków pochodzących z przestępstw i dalszym przenoszeniu własności tych nieruchomości. Członkom grupy przestępczej zarzucono także popełnienie oszustw na szkodę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poprzez wyłudzenie dofinansowania w wysokości ponad 760 tys. zł z projektu wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz sprowadzenie niebezpieczeństwa wybuchu pieca w Środowiskowym Domu Samopomocy w Olsztynie – informowała o tym prokuratura kierując akt oskarżenia do sądu.

Damian D. ciało Natalii wyniósł z mieszkania w zrolowanej wykładzinie. Co krzyczał w sądzie?

Dodatkowo kierownictwo Helpera zostało oskarżone o usiłowanie oszustwa w kwocie ponad 1 mln zł i dokonanie oszustwa w kwocie 150 tys. zł na szkodę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Podczas śledztwa Prokuratura Regionalna w Białymstoku zabezpieczyła nieruchomości podejrzanych o łącznej wartości ponad 17 mln zł. „Wartość jednej z nieruchomości w Olsztynie będących własnością Tomasza K. wynosi 6,5 miliona złotych. Zaś domu zajmowanego przez małżonków Katarzynę i Tomasz K. wynosi 1,7 miliona złotych. Prokurator zabezpieczył też nieruchomość należącą do małżonków Marzeny i Jacka H. o wartości 1,6 miliona złotych” – podała prokuratura.

W śledztwie przesłuchano 700 osób. Akt oskarżenia liczy 2167 stron. 42 oskarżonym zarzucono 146 przestępstw. Materiał został zgromadzony w 378 tomach akt, 100 segregatorach załączników i 560 teczkach z dokumentacją.

Głównym oskarżonym, działającym w zorganizowanej grupie przestępczej, grożą łączne kary pozbawienia wolności do 15 lat.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

24 KOMENTARZY

24 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Sprawiedliwosc
13 lutego 2023 13:02

Zdumiewające tylu sędziów zna się prywatnie z osobami które mają postawione zarzuty, jeszcze odmawiają wykonania swojej pracy bo nie chcą być stronniczy, więc nie są w stanie wykonać swojej pracy – skoro nie są w stanie wykonać pracy jak należy i kierują się prywatnymi pobudkami to nie widzę powodu by te osoby zajmowały te stanowiska. Jakoś w wypadku P.Małkowskiego nie było problemów z wykonaniem swojej pracy. Tu koleżeństwa nie było. Bardzo ciekawe to wszystko. I tym samym sposobem afera ktora wybuchla x lat temu zostanie zamieciona pod dywan. Ludzie nie beda pamietac co się działo w tamtym momencie, ich zeznania… Czytaj więcej »

.,z
13 lutego 2023 12:18

Pewnie po co się narażać swoim.Niezależne sądy kupa śmiechu z naciskiem na kupa.

Popularne
Ogłoszenia

Proces oskarżonego o zabójstwo konkubenta matki w Biskupcu już niedługo

Pana Artura skazało 46 sądów w Polsce. Walka o uniewinnienie, czyli jak sądy niszczą człowieka?