4 C
Olsztyn
sobota, 20 kwietnia, 2024
reklama

Żaden sędzia z Olsztyna nie chce sądzić “afery stulecia”. Na ławie oskarżonych prezydent Grzymowicz

OlsztynŻaden sędzia z Olsztyna nie chce sądzić "afery stulecia". Na ławie oskarżonych...

Wszyscy sędziowie Sądu Okręgowego w Olsztynie złożyli wnioski o wyłączenie się z rozpoznawania sprawy Helpera, informuje rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie – sędzia Adam Barczak. Sąd Apelacyjny w Białymstoku będzie badał zasadność tych wniosków. Głównymi oskarżonymi są były agent CBA – Tomasz K., znany jako agent Tomek oraz jego żona Katarzyna.

reklama

Akt oskarżenia dotyczący sprawy Helpera trafił do Sądu Okręgowego w Olsztynie na koniec 2021 roku, ale do tej pory nie ustalono daty rozpoczęcia procesu. Wszyscy sędziowie złożyli wnioski o wyłączenie się z rozpoznawania sprawy, argumentując, że istnieją okoliczności, które mogą podważyć ich bezstronność. Ostatnio sąd rozpoznał zażalenie Prokuratora Regionalnego w Białymstoku na postanowienie odnoszące się do uchylenia dozoru wobec jednej z osób oskarżonych. To było niezbędne, aby przekazać akt sprawy Prezesowi Sądu Okręgowego w Olsztynie do dalszych czynności w związku ze złożonymi przez sędziów wnioskami o wyłączenie. Sąd Apelacyjny w Białymstoku zadecyduje o zasadności tych wniosków.

Sprawa Helpera dotyczy nieprawidłowości, które miały miejsce w latach 2010-2017, związanych z powstaniem stowarzyszenia i uzyskaniem przez nie dotacji celowych na finansowanie zadań publicznych od gmin w Purdzie, Jedwabnie, Reszlu i Olsztynie. Prokuratura ustaliła, że tylko część środków publicznych trafiła na funkcjonowanie środowiskowych domów samopomocy, pod pozorem realizacji zadania publicznego. Ponad połowa kwoty dotacji była wykorzystana na zaspokojenie potrzeb członków grupy, która organizowała proceder. Wydatki ze środków z dotacji obejmowały zakup artykułów ekskluzywnych, wynajem i użytkowanie luksusowych samochodów, a także przebudowę prywatnych nieruchomości.

reklama

Osoby kierujące Helperem, wśród nich małżeństwo K., otrzymały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, założenia i kierowania nią. Kierownictwo Helpera zostało oskarżone o posłużenie się 25 podrobionymi dokumentami przy rejestracji stowarzyszenia w Krajowym Rejestrze Sądowym, nakłanianie świadków do składania fałszywych zeznań i wystawiana fałszywych faktur. Osobom działającym w zorganizowanej grupie przestępczej zarzucono również pranie brudnych pieniędzy, polegające na finansowaniu zakupu nieruchomości ze środków pochodzących z przestępstw oraz dalszym przenoszeniu własności tych nieruchomości. Członkom grupy przestępczej zarzucono także oszustwa na szkodę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, poprzez wyłudzenie dofinansowania na projekty wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz sprowadzenie niebezpieczeństwa wybuchu pieca w Środowiskowym Domu Samopomocy w Olsztynie.

Podczas śledztwa, Prokuratura Regionalna w Białymstoku zabezpieczyła nieruchomości podejrzanych o łącznej wartości ponad 17 mln zł. Wartość jednej z nieruchomości w Olsztynie, będących własnością Tomasza K., wynosi 6,5 mln złotych, a domu zajmowanego przez małżonków Katarzynę i Tomasz K. – 1,7 mln złotych. Prokuratura zabezpieczyła także nieruchomość należącą do małżonków Marzeny i Jacka H. o wartości 1,6 mln złotych.

W trakcie śledztwa przesłuchano 700 osób, a akt oskarżenia liczy 2167 stron. 42 oskarżonym zarzucono 146 przestępstw. Głównym oskarżonym działającym w zorganizowanej grupie przestępczej grozi łączna kara pozbawienia wolności do 15 lat.

reklama

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

24 KOMENTARZY

Polecane
Ogłoszenia