9 C
Olsztyn
czwartek, 30 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Rusza proces adwokata oskarżonego o spowodowanie śmiertelnego wypadku. To on mówił, że ofiary jechały „trumnami na kołach”

OlsztynRusza proces adwokata oskarżonego o spowodowanie śmiertelnego wypadku. To on mówił, że...

Proces łódzkiego adwokata oskarżonego o spowodowanie wypadku, w którym zginęły dwie osoby, rozpocznie się w środę przed olsztyńskim Sądem Rejonowym. Prokuratura Okręgowa w Olsztynie oskarża adwokata, że umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, spowodował wypadek i doprowadził do śmierci dwóch osób. Wypadek i następujące po nim wypowiedzi adwokata stały się głośne i zbulwersowały opinię publiczną. Adwokat został ukarany przez sąd dyscyplinarny m.in. za obrazę sędziów, niestosowny komentarz i zamieszczenie zdjęć świadczących o naruszeniu przepisów ruchu drogowego.

Oskarżenie o spowodowanie wypadku

reklama

W środę przed olsztyńskim Sądem Rejonowym ma się rozpocząć proces łódzkiego adwokata Pawła K., który jest oskarżony o spowodowanie wypadku, w którym zginęły dwie osoby. Sprawa stałą się głośna, gdy adwokat powiedział, że ofiary jechały „trumnami na kołach”.

Biuro prasowe rzecznika Sądu Okręgowego w Olsztynie poinformowało, że na razie nic nie wskazuje na to, by wyznaczony na najbliższą środę termin procesu adwokata z Łodzi Pawła K. był zagrożony. Sąd wyznaczył już także termin drugiej rozprawy.

reklama

Olsztyńska Prokuratura Okręgowa oskarżyła Pawła K. o to, że 26 września 2021 r. na trasie Barczewo – Jeziorany, kierując pojazdem marki Mercedes umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, poprzez przekroczenie podwójnej linii ciągłej wyznaczającej oś jezdni, wjeżdżając na pas ruchu przeznaczony do poruszania się pojazdów w kierunku przeciwnym. W efekcie nieumyślnie doprowadził do spowodowania wypadku drogowego, zderzając się z jadącym prawidłowo pojazdem marki Audi 80, w wyniku czego kierująca i pasażerka audi poniosły śmierć na miejscu zdarzenia. Ofiarami były matki młodego małżeństwa.

Wypadek pod Olsztynem. Prawym bokiem uderzył w przydrożne drzewo

Skandaliczna wypowiedź adwokata

O wypadku stało się głośno, gdy dzień po nim adwokat zamieścił w mediach społecznościowych film, na którym stwierdził m.in., że „to była konfrontacja bezpiecznego samochodu z trumną na kółkach i między innymi dlatego te kobiety zginęły”. Wypowiedź ta zbulwersowała opinię publiczną, a po skandalu adwokat usunął ją ze swojego profilu.

Sankcje dyscyplinarne wobec Pawła K.

reklama

W ostatnim czasie za wypowiedź o „trumnach na kołach” sąd dyscyplinarny łódzkiej Izby Adwokackiej zawiesił Pawła K. na 16 miesięcy w wykonywaniu czynności zawodowych. Adwokat został również skazany za zamieszczenie w internecie zdjęcia z samochodu świadczącego o znacznym przekroczeniu dopuszczalnej prędkości, czyli naruszeniu przepisów prawa o ruchu drogowym. Za to wymierzono mu karę finansową w wysokości 8,4 tys. zł i obciążono go kosztami postępowania. Sąd dyscyplinarny ukarał Pawła K. także za obrazę sędziów Sądu Apelacyjnego w Łodzi – adwokat niewybredny komentarz o sędziach także zamieścił w internecie. Za to zachowanie sąd korporacyjny nakazał mu zapłacić grzywnę ok. 28 tys. zł i zakazał na pięć lat szkolenia aplikantów. K. ma także przeprosić sędziów.

Adwokat Paweł K. przyszedł do sądu z "ochroną". Co zeznał podczas rozprawy?

W czasie wysyłania do sądu aktu oskarżenia prokuratura informowała, że w sprawie wypadku Paweł K. nie przyznał się do dokonania zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień.

Prokurator zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 50 tys. zł oraz nakaz powstrzymywania się od prowadzenia pojazdów mechanicznych. Za zarzucany mu czyn grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

8 KOMENTARZY

8 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
jojtek
13 lutego 2023 08:28

takich debili to zamykać i wyzucać klucz, zakały społeczenstwa, jeszcze się sadzi prostak jeba…

wacek
13 lutego 2023 08:32

menel spod budki z piwem

Popularne
Ogłoszenia

Fałszywy alarm e-call uratował życie przypadkowemu mężczyźnie

47-letnia kierująca mercedesem nie zmieściła się między drzewem, a śmieciarką