5 C
Olsztyn
czwartek, 25 kwietnia, 2024
reklama

Bezwzględny wyrok dla dwóch sprawców brutalnego zabójstwa: 14 lat więzienia potwierdzone

OleckoBezwzględny wyrok dla dwóch sprawców brutalnego zabójstwa: 14 lat więzienia potwierdzone

Sąd Apelacyjny w Białymstoku potwierdził w czwartek wyrok 14 lat więzienia dla dwóch mężczyzn oskarżonych o zabójstwo swojego znajomego. Zbrodnia miała miejsce w jesieni 2021 roku niedaleko Olecka. Motywem zbrodni miały być nieporozumienia z przeszłości. Wyrok jest prawomocny.

reklama

Przebieg zbrodni

Zdarzenie miało miejsce 11 września ubiegłego roku na drodze między wsiami w gminie Wieliczki. Przechodnie zauważyli na drodze mężczyznę leżącego w kałuży krwi i wezwali pomoc. Pomocy udzieliła najpierw policja, a następnie 38-latek trafił do szpitala. Niestety, mężczyzna zmarł trzy dni później wskutek ciężkich obrażeń ciała.

Zatrzymanie winnych

Podczas kontroli drogowej policja zatrzymała samochód, którego pasażerami byli dwaj nietrzeźwi mężczyźni w wieku 37 i 30 lat. Okazało się, że to właśnie oni byli sprawcami pobicia. Oboje usłyszeli zarzuty pobicia, a po śmierci pokrzywdzonego, postawiono im zarzut zabójstwa.

reklama

Rozprawa

Sprawę rozpatrywał Sąd Okręgowy w Suwałkach, który skazał nieprawomocnie obu mężczyzn na 14 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo, orzekł, że muszą oni zapłacić rodzinie ofiary po 80 tysięcy złotych w formie częściowego zadośćuczynienia. Według sądu, zatargi z przeszłości nie uzasadniają sensownego motywu tej zbrodni, którą podjudziły nieporozumienia między oskarżonymi a ofiarą. Obrona odwołała się od wyroku i chciała zmiany kwalifikacji prawnej z zabójstwa z zamiarem ewentualnym na pobicie ze skutkiem śmiertelnym.

Utrzymanie wyroku

Sąd Apelacyjny w Białymstoku badający odwołanie, uznał, że jest ono bezzasadne. Utrzymał wyrok 14 lat więzienia oraz zmienił nieznacznie opis czynu. Sąd odwoławczy stwierdził, że oskarżeni, bijąc i kopiąc wielokrotnie ofiarę w głowę i klatkę piersiową, spowodowali ciężkie obrażenia, które skutkowały śmiercią mężczyzny. Sędzia Brandeta Hryniewicka podkreśliła, że “bestialstwo ich musi być ocenione jako działanie co najmniej ewentualnie spowodowania śmierci człowieka”. Sędzia nie podzieliła również argumentu obrony o niechęci do zabicia, gdyż w jej ocenie najbrutalniejsze formy skrzywdzenia wskazują na działanie co najmniej ewentualne na spowodowanie śmierci osoby. Ponadto, mężczyźni byli pijani i nie okazali pomocy pobitemu.

Sąd nie zgodził się także z obniżeniem wysokości zadośćuczynienia ze względu na sytuację finansową oskarżonych. Mają oni zostać skazani na pełną kwotę zadośćuczynienia.

reklama

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia