Rozpoczęły się prace na kolejnym odcinku w okolicach Grzechotek. Trwają również prace na pięciu innych odcinkach.
Prace w rejonie przygranicznym
Jak przekazała rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG mjr Mirosława Aleksandrowicz „Budowa rozpoczęta na terenie podlegającym placówce Straży Granicznej w Grzechotkach to już szósta z kolei lokalizacja”. Bowiem żołnierze kontynuują prace w rejonie placówek Straży Granicznej w Dubeninkach, Gołdapi, Baniach Mazurskich, Górowie Iławeckim i Bezledach.
Jak dodała rzeczniczka „Nie mam jeszcze informacji, kiedy rozpocznie się budowa tymczasowej zapory na pozostałych czterech odcinkach podlegających placówkom SG w Węgorzewie, Barcianach, Sępopolu i Braniewie.
Nielegalne próby przekroczenia granicy
W ubiegłym roku według danych Straży Granicznej odnotowano 11 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-rosyjskiej. Odnotowano również przypadki wejścia na pas drogi granicznej. Były to głównie przypadki turystów chcących zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy słupie granicznym. Za wejście na pas drogi granicznej grozi mandat w wysokości 500 złotych.
Jak przekazała mjr Aleksandrowicz „W tym roku odnotowaliśmy jeden przypadek nielegalnego przekroczenia granicy z Rosji do Polski”.
Budowa zapory na granicy
Tymczasowa zapora na granicy Polski i Rosji jest budowana od początku listopada ubiegłego roku. Obejmuje ona odcinek 200 kilometrów. Składa się ona z trzech rzędów drutu ostrzowego, które są rozpinane na słupach wbijanych w ziemię. Dodatkowo przed zaporą z drutu umieszczona jest siatka ochronna dla dzikich zwierząt.
W marcu na granicy z obwodem kaliningradzkim ma się rozpocząć budowa bariery elektronicznej, która będzie się składać z czujników oraz kamer, które będą umożliwiały całodobowe monitorowanie granicy bez względu na warunki pogodowe i bez konieczności przebywania na linii granicy.
źródło: PAP
Gdybyście nie wiedzieli to zapora ma nam uniemożliwić możliwość ucieczki, a nie odwrotnie. Wszytko ku temu zmierza.