Do najczęstszych zaburzeń krwi zalicza się niedokrwistość, która może pogarszać funkcjonowanie organizmu i wywoływać różne objawy, a także być przyczyną wielu powikłań. Nasilona może nawet zagrażać życiu. Zastanawiasz się, jakie są objawy niedokrwistości? Z tego artykułu dowiesz się, jak rozpoznać anemię.
Czym jest niedokrwistość?
Anemia to stan chorobowy, z którym mogą zmagać się zarówno dorośli, osoby starsze, jak i dzieci. Dochodzi w nim do spadku liczby czerwonych krwinek lub stężenia zawartej w erytrocytach hemoglobiny. W wyniku tego krew nie może prawidłowo transportować tlenu. Niedokrwistość jest zwykle diagnozowana poprzez pomiar stężenia hemoglobiny (g/dl) lub liczby erytrocytów we krwi. Najczęściej spotykanym rodzajem anemii jest niedokrwistość z niedoboru żelaza, która dotyczy około 30% społeczeństwa. Jest to poważne zaburzenie, które powinno być leczone, aby zapobiec dalszym komplikacjom zdrowotnym.
Objawy charakterystyczne dla niedokrwistości to:
- osłabienie i łatwa męczliwość;
- zmniejszenie koncentracji i uwagi;
- bladość skóry;
- ból głowy;
- zawroty głowy;
- tachykardia;
- duszność.
Jakie są przyczyny anemii?
Poza wspomnianym niedoborem żelaza najczęstszymi przyczynami anemii są:
- utrata krwi w wyniku urazów;
- obfite miesiączki u kobiet;
- problemy z przewodem pokarmowym;
- nowotwory;
- nadużywanie alkoholu;
- infekcje;
- choroby autoimmunologiczne;
- schorzenia przewlekłe, w tym reumatoidalne zapalenie stawów, przewlekła niewydolność serca oraz przewlekłe zapaleniem jelit.
Do czego może prowadzić nieleczona niedokrwistość?
Anemia może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego i zwiększonego ryzyka infekcji. Może to utrudniać pacjentowi walkę z chorobami lub powrót do zdrowia po operacji. Nieleczona niedokrwistość może mieć również negatywny wpływ na mózg. Niepodjęcie w odpowiednim czasie stosownych działań wiąże się bowiem z dostarczaniem niewystarczającej ilości tlenu do komórek i tkanek narządu.
Jakie badanie w kierunku anemii wykonać w domu?
Jednym z badań w rozpoznaniu niedokrwistości, który możesz wykonać w warunkach domowych, jest test na anemię w sklepie samsiezbadaj.pl. Jest to wyrób medyczny do określenia poziomu ferrytyny w próbce krwi pobranej z palca. Wynik w badania można poznać ciągu 5 minut. W opakowaniu znajdziesz saszetkę z testem kasetkowym oraz pipetą kapilarną, gazik do dezynfekcji, nakłuwacz do pobrania próbki krwi oraz pojemnik z zakraplaczem zawierający odczynnik. Test na anemię w Sam Się Zbadaj jest dokładny, wykazując ogólną zgodność na poziomie 98% w odniesieniu do badania przeprowadzanego w laboratorium diagnostycznym. Pamiętaj, że otrzymany wynik powinieneś skonsultować ze swoim lekarzem.
Jak zapobiec anemii z niedoboru żelaza?
Anemia z niedoboru żelaza to choroba, której możesz przeciwdziałać poprzez stosowanie zbilansowanej diety. Jadłospis musi być przede wszystkim bogaty w żelazo, witaminę B12 i kwas foliowy. Dlatego tak ważne jest spożywanie mięsa, nabiału, roślin strączkowych, ciemnozielonych warzyw liściastych, ryb oraz owoców morza. Niezwykle istotna jest także suplementacja.