9 C
Olsztyn
poniedziałek, 20 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Na ruchliwej drodze w Olsztynie powstanie nowe skrzyżowanie

OlsztynNa ruchliwej drodze w Olsztynie powstanie nowe skrzyżowanie

Jest zapowiedź pełnego otwarcia dla ruchu samochodowego skrzyżowania ulicy Kasprzaka i alei Obrońców Tobruku na osiedlu Kościuszki w Olsztynie. Prace mają się rozpocząć w połowie bieżącego roku.

Ponad pół tysiąca osób czeka na pełne otwarcie skrzyżowania

reklama

Przez wiele lat na terenie zlokalizowanym pomiędzy ulicą Kasprzaka a alejami Obrońców Tobruku i Sikorskiego funkcjonowała baza firmy zajmującej się gospodarką odpadami komunalnymi.

Kilkanaście lat temu grunty zmieniły właściciela. Przedsiębiorca z Trójmiasta wybudował tu pierwszą w stolicy Warmii i Mazur galerię handlową „Alfa” (obecnie: „Aura”). Planował postawić drugi wielkopowierzchniowy obiekt, jednak nie zgodzili się na to radni, którzy pod koniec 2013 roku uznali, że plan zagospodarowania dla tego obszaru pozwoliłby na wybudowanie zbyt dużego centrum handlowego, co doprowadziłoby do problemów komunikacyjnych w tej części miasta.

Olsztyńska Powiatowa Służba Drogowa planuje wiele remontów na 2023 rok. Oto lista
reklama

Na ruchliwej drodze w Olsztynie powstanie nowe skrzyżowanie ruch drogowy Olsztyn, Wiadomości

Grunt trafił więc w kolejne ręce. Deweloper z Iławy w ostatnim kwartale 2016 roku rozpoczął prace pod zabudowę mieszkaniową. Teraz, wliczając inwestycję Ekobudu od strony alei Obrońców Tobruku, stoi tu siedem 6-kondygnacyjnych budynków. To oznacza ponad pół tysiąca mieszkańców.

Problem z dojazdem

reklama

Taka liczba mieszkańców przekłada się na zwiększenie ruchu samochodowego na ulicy Kasprzaka. Ta, nie dość, że jest wąska, to łączy ulicę Niepodległości i aleję Obrońców Tobruku, ponieważ aktualne przepisy pozwalają na skręcanie z ulicy Kasprzaka w aleję Obrońców Tobruku i odwrotnie tylko pojazdom budowy. Mieszkańcy muszą sobie radzić inaczej i jeździć naokoło.

Na ruchliwej drodze w Olsztynie powstanie nowe skrzyżowanie ruch drogowy Olsztyn, Wiadomości

Iławski deweloper od początku zapewniał kupujących, że będzie dążył do otwarcia skrzyżowania dla mieszkańców już w trakcie budowy. I rzeczywiście, wniosek Iławskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego o zgodę na przebudowę i otwarcie skrzyżowania na osiedlu Kościuszki wpłynął do olsztyńskiego Zarządu Dróg Zieleni i Transportu już w 2019 roku. Niestety, został rozpatrzony negatywnie, powodem były między innymi pieniądze.

Pierwsza taka inwestycja w Olsztynie

Koniec inwestycji, co ze skrzyżowaniem?

Pod koniec zeszłego roku zakończyły się budowy obu deweloperów. Zarząd wspólnoty mieszkaniowej Kasprzaka 9-15 otrzymał od Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie pismo w tej sprawie. W cytowanym przez portal olsztyn.com.pl dokumencie czytamy, że „obecna organizacja ruchu, tj. znak B-1 + T-0 (…) jest organizacją tymczasową i taka pozostanie do czasu budowy skrzyżowania alei Obrońców Tobruku z ulicą Kasprzaka, której rozpoczęcie jest przewidziane w połowie 2023 roku.

W 2014 roku już raz tymczasowo otwarto skrzyżowanie. Było to związane z budową linii tramwajowej – zamknięto wtedy skrzyżowanie alei Sikorskiego i ulicy Pstrowskiego.

Na ruchliwej drodze w Olsztynie powstanie nowe skrzyżowanie ruch drogowy Olsztyn, Wiadomości

źródło: olsztyn.com.pl

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Władek
2 lutego 2023 08:48

Przebudowa skrzyżowania? Na początek wystarczy usunąć znak zakaz wjazdu od strony Obrońców Tobruku i już sytuacja ulegnie znacznej poprawie.

Popularne
Ogłoszenia

Znany jest wykonawca obwodnicy na DK 65

Agresja drogowa na S7. Jarosław W. skazany za "jazdę na zderzaku" i złośliwe zajechanie drogi