-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Mazurska Pętla Rowerowa coraz bliżej końca

WiadomościMazurska Pętla Rowerowa coraz bliżej końca

Stowarzyszenie Wielkich Jezior Mazurskich poinformowało, że do końca czerwca powinny zakończyć się prace związane z Mazurską Pętlą Rowerową. 300 kilometrowa trasa ma połączyć północny region z autostradą rowerową Green Velo.

W wakacje rowerzyści będą mogli skorzystać z całości trasy

reklama

Jak przekazał w środę burmistrz Mikołajek i jednocześnie przewodniczący stowarzyszenia Piotr Jakubowski, turyści będą mogli skorzystać w najbliższym sezonie wakacyjnym z całej Mazurskiej Pętli Rowerowej. Jak powiedział „W niektórych gminach trwają jeszcze prace dotyczące przede wszystkim Miejsc Obsługi Rowerzystów, ale większość gmin jest już gotowa. Kontrakty są tak podpisane, żeby w terminie się wyrobić”. Dodał również, że „Ta pętla przebiega po najcenniejszych przyrodniczo i widokowo miejscach na Mazurach. Jej wyjątkowość polega też na tym, że biegnie ona wokół Wielkich Jezior Mazurskich, przez wszystkie gminy należące do naszego stowarzyszenia. Ma to się przyczynić do rozwoju turystyki rowerowej na Mazurach.

Konieczna była lokalna współpraca

Jak powiedział burmistrz Mikołajek „Jest to imponująca inwestycja również dlatego, że wymagała wspólnych ustaleń wielu lokalnych samorządów i instytucji. Wcześniej każdy wójt czy burmistrz wyznaczał „po swojemu” krótsze czy dłuższe szlaki rowerowe, ale nie były one powiązane z innymi szlakami”.

reklama

W skład Mazurskiej Pętli Rowerowej wejdą ścieżki o nawierzchni z masy bitumicznej i kostki, odcinki szutrowe oraz typowe drogi leśne. Główny szlak ma liczyć 310 km, planowane jest wydłużenie trasy. Od północy pętla łączy się z autostradą rowerową Green Velo, która przechodzi przez pięć województw wschodniej Polski.

Nowe wieże widokowe na trasie

Na trasie powstało dziewięć wież widokowych. Znajdują się one w Giżycku, Marcinowej Woli, Nowych Gutach, Krzyżach, Kalu, Węgorzewie, Probarku i dwie w Mrągowie. Na rowerzystów czekać będzie 18 Miejsc Obsługi Rowerzystów (MOR) wyposażonych w wiaty, stoliki z ławkami, sanitariaty, stojaki, a także urządzenia do naprawy usterek rowerów. Przygotowano również tablice, które mają informować o lokalnych atrakcjach oraz ciekawych przyrodniczo miejscach.

Mazurska Pętla Rowerowa

reklama

Mazurska Pętla Rowerowa jest projektem realizowanym przez Stowarzyszenie Wielkich Jezior Mazurskich, które zrzesza 16 gmin i powiatów. Partnerami przedsięwzięcia są GDDKiA, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie i nadleśnictwa.

Koszt inwestycji wynosi ponad 81 mln zł. Z tego 47 mln zł stanowić ma dofinansowanie unijne z RPO woj. warmińsko-mazurskiego na lata 2014-2020, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia