15 C
Olsztyn
środa, 24 lipca, 2024
reklama

Mazurska Pętla Rowerowa coraz bliżej końca

WiadomościMazurska Pętla Rowerowa coraz bliżej końca

Stowarzyszenie Wielkich Jezior Mazurskich ogłosiło, że prace związane z budową Mazurskiej Pętli Rowerowej zostaną zakończone do końca czerwca. Ta 300-kilometrowa trasa ma połączyć północny region Polski z autostradą rowerową Green Velo.

reklama

Burmistrz Mikołajek, który jest jednocześnie przewodniczącym stowarzyszenia, oświadczył, że turyści będą mogli skorzystać z pętli w najbliższym sezonie wakacyjnym. W niektórych gminach trwają jeszcze prace, ale większość gmin jest już gotowa. Jak podkreślił, ta pętla rowerowa prowadzi przez najpiękniejsze miejsca krajobrazowe Mazur i obejmuje wszystkie gminy należące do stowarzyszenia, co ma pomóc w rozwoju turystyki rowerowej na tych terenach.

Projekt Mazurskiej Pętli Rowerowej wymagał współpracy wielu lokalnych samorządów i instytucji, ponieważ wcześniej każdy wójt czy burmistrz wyznaczał “po swojemu” krótsze czy dłuższe szlaki rowerowe, ale nie były one powiązane z innymi szlakami. Pętla składa się z dróg leśnych, odcinków szutrowych, ścieżek o nawierzchni z masy bitumicznej i kostki, a jej główny szlak ma liczyć 310 km.

reklama

Na trasie powstało dziewięć wież widokowych i osiemnaście miejsc obsługi rowerzystów wyposażonych w wiaty, stoliki z ławkami, sanitariaty, stojaki, a także urządzenia do naprawy usterek rowerów. Przygotowano również tablice informacyjne o lokalnych atrakcjach i miejscach przyrodniczo ciekawych. Koszt inwestycji wynosi ponad 81 mln zł, z czego 47 mln zł stanowić ma dofinansowanie unijne z RPO woj. warmińsko-mazurskiego na lata 2014-2020, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane