5 C
Olsztyn
czwartek, 25 kwietnia, 2024
reklama

Paszporty cieszą się coraz większym zainteresowaniem

OlsztynPaszporty cieszą się coraz większym zainteresowaniem

W związku z nadchodzącymi feriami, z roku na rok coraz więcej osób składa wnioski o wydanie paszportów. Tendencja ta zauważalna jest również w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie każdego dnia urzędnicy obsługują ok. 700 osób składających wnioski lub odbierających gotowe dokumenty. Izabela Kliniewska, kierownik Oddziału Paszportów w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Wydziału Wojewódzkiego, przyznaje, że w zaledwie kilka tygodni zainteresowanie paszportami wzrosło o 40%.

reklama

Najwięcej wniosków w Olsztynie i Elblągu

W ciągu jednego dnia, w 6 punktach województwa warmińsko-mazurskiego, urzędnicy przyjęli ponad 399 wniosków o wydanie paszportu. Najwięcej wniosków, bo aż 185, zostało przyjętych w Olsztynie oraz 70 w Elblągu. Zdecydowanie mniejsze zainteresowanie wykazali mieszkańcy Ełku (63), Bartoszyc (21), Giżycka (33) oraz Kętrzyna (38). Podobnie wyglądała sytuacja z wydawaniem dokumentów – najwięcej, bo 142 w Olsztynie i 73 w Elblągu.

O czym należy pamiętać przy składaniu wniosku o paszport?

Wniosek o wydanie paszportu można złożyć w dowolnym punkcie – w tym od listopada ubiegłego roku nie trzeba już wypełniać papierowego formularza, ponieważ urzędnik generuje elektroniczny wniosek na miejscu. Podczas zgłaszania wniosku konieczna jest obecność dziecka oraz obojga rodziców. Należy pamiętać o uiszczeniu opłaty za wydanie dokumentu. Opłata wynosi: dla dziecka do 12 r.ż. – 30 zł, dla młodzieży od 12 do 18 r.ż. oraz dla studentów – 70 zł, zaś dla osoby dorosłej – 140 zł.

reklama

Ważność paszportu dla dziecka do 12 r.ż. wynosi 5 lat, natomiast powyżej 12 r.ż. – 10 lat. Warto złożyć wniosek z dziesięciomiesięcznym wyprzedzeniem przed koniecznością jego użycia.

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Jarosław K 👅 to gówno 🤭😊
28 stycznia 2023 08:55

Lepiej powiedzcie o podwyżkach w SM Jaroty które mają być dla tej starej Suki prezes na jej pensje 23 tys złotych miesięcznie za nic nie robienie !!!!!!.

Jarosław K 👅 to gówno 🤭😊
28 stycznia 2023 08:53

Wzrosło ze względu na wciąganie nas w wojnę przez rząd Ukraińsko banderowsko- Żydowsko bankierowy, który rządi w Polsce, oraz coraz większa biedę w kraju, i chęć wyjazdu przez normalnych ludzi w celu lepszego życia za granicę, normalnych uczciwie pracujących ludzi nie stać na wyjazd na ferie z dziećmi, w większości to Psy PISowskie którym gdzieś tam coś skapnie od ich Pan Jarusia, lub tacy którzy żyją na krzywdzie ludzkiej !!!!

Polecane
Ogłoszenia