-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Paszporty cieszą się coraz większym zainteresowaniem

OlsztynPaszporty cieszą się coraz większym zainteresowaniem

Każdego dnia urzędnicy warmińsko-mazurskiego wojewody obsługują około 700 petentów, którzy składają wnioski o paszport oraz odbierają gotowe dokumenty. Zainteresowanie paszportami wzrosło ze względu na zbliżające się ferie. Jak przyznała kierownik oddziału paszportu Izabela Kliniewska zainteresowanie paszportami wzrosło o 40 procent w porównaniu z poprzednimi tygodniami.

Najwięcej wniosków w dwóch miastach

reklama

W poniedziałek w 6 punktach województwa warmińsko-mazurskiego urzędnicy przyjęli 399 wniosków o wydanie paszportów, a wydali 319 dokumentów. Najwięcej wniosków o paszport urzędnicy przyjęli w Olsztynie (185) i Elblągu (70). W pozostałych punktach było ich zdecydowanie mniej: Ełk (63), Bartoszyce (21), Giżycko (33) oraz Kętrzyn (38).

Podobnie sytuacja wyglądała z wydawaniem paszportów, tym razem również najwięcej ich wydano w Olsztynie (142) i w Elblągu (73). W pozostałych miastach wydano: Ełk (43), Bartoszyce (20), Giżycko (22) oraz Kętrzyn (19).

Niezwykłe miejsce na mapie Polski. Wieś Aniołowo z fascynującą legendą

Powodem zainteresowania paszportami są ferie

reklama

Jak przekazała Izabela Kliniewska, kierownik Oddziału Paszportów w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim „Zainteresowanie składaniem wniosków o paszport wzrasta w dniach wolnych od nauki szkolnej. Wówczas w urzędzie pojawiają się całe rodziny. Obecność dziecka przed urzędnikiem przy składaniu wniosku dla niego jest konieczna, towarzyszyć musi dziecku dwoje rodziców. Więcej petentów składających wnioski o paszport było pod koniec roku oraz obecnie podczas ferii w województwie warmińsko-mazurskim. Oceniamy, że obecnie o 40 proc. wzrosło zainteresowanie wydaniem paszportu”.

O czym należy pamiętać czy składaniu wniosku?

Przy składaniu wniosku o paszport należy posiadać aktualną fotografię oraz dokument tożsamości. Czas oczekiwania na dokument wynosi 30 dni, ale termin może być krótszy. Od listopada ubiegłego roku nie trzeba już wypełniać papierowych wniosków o wydanie paszportu, bowiem na miejscu urzędnik generuje elektroniczny wniosek.

To chyba najbardziej niezwykła atrakcja na Mazurach
reklama

Wniosek można złożyć w dowolnym punkcie, ale należy pamiętać, że odbiór paszportu możliwy jest jedynie w miejscu, gdzie składało się wniosek.

Należy pamiętać także o uiszczeniu opłaty za dokument. Wynosi ona za paszport dla dziecka do 12 r.ż. 30 zł, dla młodzieży od 12 r.ż. do 18 r.ż opłata wynosi 70 zł, dla uczniów i studentów od 18 r.ż. do 26 r.ż – także 70 zł, a dla osoby dorosłej – 140 zł zaś dla emerytów i rencistów – 70 zł.

Ważność dokumentu wynosi dla dziecka do 12 r.ż. 5 lat, a powyżej 12 r.ż. 10 lat.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Jarosław K 👅 to gówno 🤭😊
28 stycznia 2023 08:55

Lepiej powiedzcie o podwyżkach w SM Jaroty które mają być dla tej starej Suki prezes na jej pensje 23 tys złotych miesięcznie za nic nie robienie !!!!!!.

Jarosław K 👅 to gówno 🤭😊
28 stycznia 2023 08:53

Wzrosło ze względu na wciąganie nas w wojnę przez rząd Ukraińsko banderowsko- Żydowsko bankierowy, który rządi w Polsce, oraz coraz większa biedę w kraju, i chęć wyjazdu przez normalnych ludzi w celu lepszego życia za granicę, normalnych uczciwie pracujących ludzi nie stać na wyjazd na ferie z dziećmi, w większości to Psy PISowskie którym gdzieś tam coś skapnie od ich Pan Jarusia, lub tacy którzy żyją na krzywdzie ludzkiej !!!!

Popularne
Ogłoszenia

Tajemniczy cmentarz ukryty w mazurskim lesie od dekad budzi grozę

Tajemniczy cmentarz ukryty w mazurskim lesie od dekad budzi grozę