1 C
Olsztyn
czwartek, 2 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Maluch Plus w nowej odsłonie

OlsztynMaluch Plus w nowej odsłonie

Artur Chojecki, Wojewoda Warmińsko-Mazurski zwołał briefing prasowy w trakcie którego poinformował o rozpoczęciu naboru do nowej edycji programu Maluch+. Zastępca kierownika Oddziału Budżetu, Planowania i Analiz Wydziału Polityki Społecznej Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego Anna Koroś-Czubak poinformowała o zasadach składania wniosków.

Nowa odsłona programu Maluch+

reklama

Budżet programu wynosi 5,5 mld złotych. Dzięki tym środkom ma powstać ponad 100 tysięcy nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi. Województwo warmińsko-mazurskie ma otrzymać 211 212 530,70 zł.

Program Maluch+ to wieloletni program, jednolity system finansowania, a także jednakowe zasady obejmujące cały kraj. Program zawiera źródła finansowania w postaci: Budżetu Państwa, środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), a także środki z Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS).

reklama

Dofinansowaniu podlegają zadania dotyczące tworzenia nowych miejsc opieki ze środków KPO i/lub FERS oraz funkcjonowania utworzonych miejsc opieki przez okres 36 miesięcy. Nie jest wymagany wkład własny.

Podział środków w ramach Maluch+

Środki w ramach programu Maluch+ 2022-2029 w pierwszej kolejności są przeznaczone dla gmin, które mają je zagwarantowane na utworzenie miejsc opieki w nowych lub istniejących już instytucjach. Również zagwarantowane są środki na dofinansowanie przez 36 miesięcy funkcjonowania utworzonych miejsc opieki.

reklama

W przypadku kiedy gmina składa wniosek o wysokość środków przyznanych zgodnie z algorytmem jest to potwierdzenie, że chce ona skorzystać z wyznaczonej wysokości dofinansowania. Istotna kwestią jest to, że każda gmina na wniosku może zgłosić swoje zapotrzebowanie wskazując większą kwotę środków na większą liczbę miejsc do utworzenia.

Dotacje w ramach programu „Pokonać bezdomność” 2023

Inne podmioty również mogą uzyskać wsparcie

W przypadku kiedy gminy nie zawnioskują o wskazane dla nich środki, to niewykorzystane pieniądze będą mogły zostać rozdysponowane wśród samorządów, instytucji publicznych, osób fizycznych, osób prawnych, a także jednostek organizacyjnych, które nie posiadają osobowości prawnej. Obowiązuje jednak przy tym zasada pierwszeństwa uzyskania środków przez gminy.

Gminy będą miały 3 lata na przeprowadzenie inwestycji. Pozostałe podmioty będą miały 2 lata na to.

Wysokość dofinansowania w ramach programu

Kwoty dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy na utworzenie nowych miejsc opieki w żłobkach i klubach dziecięcych wynoszą odpowiednio: dla jednostek samorządu terytorialnego do 35 862 zł (bez VAT), a dla pozostałych podmiotów 12 410 zł (z VAT).

Dofinansowanie na tworzenie nowych miejsc opieki w przypadku środków z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego w instytucjach takich jak żłobki, kluby dziecięce oraz u dziennych opiekunów (na utworzenie 1 miejsca opieki) wynosi 12 410 zł.

Trafił ogromną kumulację w Lotto. Nowy milioner na Warmii i Mazurach

Dofinansowanie na funkcjonowanie przez 12 i 24 miesiące 1 miejsca z KPO i FERS wynosi około 837 złotych na miesiąc.

Składanie wniosku oraz obowiązujące terminy

Wnioski składać można wyłącznie drogą elektroniczną do 19 lutego 2023 roku. Odbywa się to za pośrednictwem Modułu 2 systemu Rejestru Żłobków i Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia, w zależności od rodzaju podmiotu.

Urzędy Wojewódzkie będą miały czas do 17 marca na ocenę wniosków. Do 28 kwietnia 2023 roku nastąpi ogłoszenie wyników przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.

Poprzednia edycja programu Maluch+ 2016-2021

Na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego obecnie funkcjonuje 190 instytucji opieki nad dziećmi do lat 3. Łącznie jest to 5317 miejsc.

Na realizację programu na terenie województwa przyznano środki w kwocie łącznej 30 440 874,00 zł. Dzięki tym środkom w latach 2016-2021 powstały 63 instytucje opieki nad dziećmi do lat 3, co dało 1292 miejsca. W tym było: 41 żłobków (w tym 28 utworzonych przez JST), 8 klubów dziecięcych (w tym 1 utworzony przez JST) oraz 14 dziennych opiekunów (w tym 12 utworzonych przez JST).

W latach 2016-2021 w ramach programu skorzystało z dofinansowania 7903 dzieci (w tym 20 z niepełnosprawnością) w 400 instytucjach.

źródło: WM UW

reklama
reklama
reklama
reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Greg
28 stycznia 2023 22:58

o facet o kompetencjach katechety wojewodą. Wstyd i obraza obywateli WM

ahahah
26 stycznia 2023 13:00

Oj przydałby się pisowi program rozum+

Popularne

Czwarta edycja konkursu "Po pierwsze Rodzina!"