-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Sąd obniżył rekompensatę dla Czesława Małkowskiego za niesłuszne zatrzymanie i aresztowanie

OlsztynSąd obniżył rekompensatę dla Czesława Małkowskiego za niesłuszne zatrzymanie i aresztowanie

Sąd Apelacyjny w Białymstoku obniżył w piątek do kwoty 1 mln zł zadośćuczynienie od Skarbu Państwa dla byłego prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego za niesłuszne zatrzymanie i aresztowanie. Obniżył też odszkodowanie do niespełna 38,5 tys. zł. Wyrok jest prawomocny.

reklama

Proces odwoławczy, podobnie jak w pierwszej instancji przed Sądem Okręgowym w Olsztynie, odbywał się z wyłączeniem jawności ze względu na uzasadniony interes prywatny wnioskodawcy.

B. prezydent Olsztyna żądał od Skarbu Państwa prawie 2,8 mln zł. Pół roku temu olsztyński sąd zasądził mu łącznie niemal 2,3 mln zł; było to niespełna 295 tys. zł odszkodowania oraz 2 mln zł zadośćuczynienia.

reklama

Wyrok zaskarżyła prokuratura oraz pełnomocnik prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie, reprezentującego w tej sprawie Skarb Państwa. Jak poinformował rzecznik Sądu Apelacyjnego w Białymstoku sędzia Janusz Sulima, sąd odwoławczy zmienił zaskarżony wyrok: obniżył w piątek kwotę zadośćuczynienia do 1 mln zł, zaś kwotę odszkodowania – do niespełna 38,5 tys. zł. Orzeczenie jest prawomocne.

Marcin Kulasek: Kodeks wyborczy i widmo porażki [OPINIA]

Sprawa dotyczyła wniosku o odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszne zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie w sprawie karnej, w której ostatecznie zapadły prawomocne orzeczenia uniewinniające Czesława Małkowskiego od zarzucanych mu czynów dotyczących m.in. zgwałcenia urzędniczki, a kasacje zostały oddalone.

reklama

Zatrzymano go 28 lutego 2008 r. i po postawieniu zarzutów aresztowano. W areszcie przebywał do 26 września 2008 roku. Wskutek referendum przeprowadzonego w listopadzie tamtego roku stracił stanowisko prezydenta Olsztyna.

Prawomocnie uniewinniony został po 14 latach. W pierwszym procesie, który toczył się przed sądem w Ostródzie, został skazany na pięć lat więzienia. Wyrok ten uchylił jednak Sąd Okręgowy w Elblągu. Kolejny proces Małkowskiego w pierwszej instancji toczył się przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. Ten sąd w grudniu 2018 r. Małkowskiego uniewinnił.

Marcin Kulasek: Niemcy coraz bardziej antyrosyjskie? [OPINIA]

Wyrok uniewinniający utrzymał w grudniu 2019 r. w mocy Sąd Okręgowy w Olsztynie; kasacje od tego orzeczenia – na niekorzyść Małkowskiego – wniosła m.in. prokuratura, ale zostały one przez Sąd Najwyższy oddalone.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

14 KOMENTARZY

14 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
ala
21 stycznia 2023 23:20

Należy przypomnieć, że dzięki p. Małkowskiemu Olsztyn był wiele razy pokazywany w ogólnopolskich wiadomościach a wieża olsztyńskiego ratusza stała się sławna.

mec. O.
21 stycznia 2023 11:46

Przy okazji – proszę pamiętać, że… bezzasadne, nieprawidłowe i wręcz „nielegalne” oskarżenie/zatrzymanie/mandacenie, wniosek do Sądu itp. a nawet POMÓWIENIE (sic!) jest przestępstwem a poszkodowanemu należy się odszkodowanie od Skarbu Państwa. Obywatel powinien zgłosić fakt do Prokuratury, wziąć prawnika i iść do Sądu. Wiele firm prawniczych właśnie w tym się specjalizują i przyjmują zlecenia ZA DARMO.

Popularne

Nikt nie chce pracować z prezydentem Grzymowiczem? Kandydat na wiceprezydenta pilnie poszukiwany