-0 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Próba wymuszenia mandatu? Nietypowe zachowanie policjantów przed przejściem dla pieszych

KętrzynPróba wymuszenia mandatu? Nietypowe zachowanie policjantów przed przejściem dla pieszych

W Kętrzynie policjanci zatrzymali się przed pustym przejściem dla pieszych. Jadący za nimi kierowca uważa, że chcieli „wymusić” na nim mandat. Mundurowi twierdzą, że takie zachowanie wynika z prawa drogowego.

Zatrzymali się przed pustym przejściem

reklama

Do niecodziennej sytuacji doszło w Kętrzynie w województwie warmińsko-mazurskim. Przed przejściem dla pieszych, przez które nikt nie przechodził, zatrzymał się radiowóz. Jadący obok kierowca uważa, że policjanci popełnili wykroczenie i chcieli „wymusić” na nim mandat.

Jak zaznacza portal se.pl, prawo o ruchu drogowym zabrania takiego manewru. Więcej, kierowcy nie mogą wyprzedzać innych pojazdów na przejściu dla pieszych ani bezpośrednio przed nim. Grozi za to kara – 1500 złotych (3 tysiące złotych w przypadku recydywy) i 15 punktów karnych. Nie wolno także omijać pojazdu, który zatrzymał się, żeby przepuścić pieszych.

Kierowca uważa, że policjanci chcieli na nim „wymusić” mandat

reklama

Zachowanie policjantów nagrał jeden z kierowców, który uważa, że funkcjonariusze chcieli sprowokować go do popełnienia wykroczenia, aby potem wystawić mu mandat.

W Olsztynie kierowca volvo omal nie przejechał pieszej na pasach. Wszystko działo się pod komendą policji

– Z daleka nie widać nikogo na przejściu, nie ma żadnych ludzi. Dopiero jak kętrzyński rządowy skarbnik z lekkim wąsikiem gwałtownie zatrzymuje auto, ewidentnie licząc, że go wyprzedzę (spróbuj to wyjaśnić inaczej), nikogo nie ma w okolicy. Ci zbliżający się w odległości 6-7 m się nie liczą, skoro stróż prawa i wzór do naśladowania rusza uważa cytowany przez portal brd24.pl autor zamieszczonego w internecie nagrania.

Policjanci twierdzą, że jechali zgodnie z przepisami

reklama

Kętrzyńscy policjanci tłumaczą, że zatrzymanie przed przejściem dla pieszych nie wynikało z ich przepuszczania, ale z sytuacji na drodze: za przejściem jest skrzyżowanie i w tamtej chwili nie było możliwości kontynuowania jazdy. Gdyby radiowóz wjechał na przejście, musiałby się na nim zatrzymać, co jest niezgodne z przepisami o ruchu drogowym.

– W zaistniałej sytuacji kierujący pojazdem oznakowanym zatrzymując się przed przejściem dla pieszych, postąpił zgodnie z obowiązującymi przepisami, ponieważ za przejściem dla pieszych w obrębie skrzyżowania nie było możliwości kontynuowania dalszej jazdy. Wybór miejsca do zatrzymania pojazdu musi być zgodny z obowiązującymi przepisami, a w tym konkretnym przypadku nie można było doprowadzić do sytuacji takiej, że radiowóz chociażby częściowo zatrzymałby się na oznakowanym znakami poziomymi przejściu dla pieszych, dlatego też w tej konkretnej sytuacji zatrzymanie radiowozu nie wynikało z konieczności udzielenia pierwszeństwa pieszym, których w obrębie oznakowanego przejścia dla pieszych nie było tłumaczy w rozmowie z portalem brd24.pl asp. Ewelina Piaścik z Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie.

GDDKiA: w tym tygodniu otwarcie obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego

Kierowca, który opublikował nagranie, w tej sytuacji nie musiał się zatrzymywać.

Zgodnie z prawem nie można omijać pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Jeśli przejście jest puste, pojazd nie zatrzymuje się w celu przepuszczenia pieszych i można go ominąć.

reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
kEroFca
19 stycznia 2023 11:22

Czy dobrze rozumiem, że w tej sytuacji Policja zaleciła kierującemu domniemanie, że zatrzymanie pojazdu nie nastąpiło z powodu przepuszczania pieszych? W takim razie w każdej sytuacji można powziąć domniemanie, że zatrzymanie pojazdu poruszającego się obok nie jest spowodowane przepuszczaniem pieszych.

Jaro twusk
16 stycznia 2023 12:29

Budy na kwadratowych kołach i gumowe łańcuchy dać psiarni a nie samochody

Popularne

Zmiany w pracy sygnalizacji świetlnych