-1 C
Olsztyn
środa, 8 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Strażacy usuwali skutki zanieczyszczenia rzeki Łyny

OlsztynStrażacy usuwali skutki zanieczyszczenia rzeki Łyny

Straż pożarna usuwała w piątek z Łyny w Olsztynie skutki zanieczyszczenia, prawdopodobnie substancją ropopochodną. Jak ustalono, dostała się ona do rzeki z instalacji burzowej odprowadzającej wodę opadową z jezdni ul. Warszawskiej.

reklama

W piątek po południu strażacy otrzymali zgłoszenie o zanieczyszczeniu rzeki, które zauważono przy ujściu strugi Kortówki do rzeki Łyny. Na miejscu potwierdzili obecność tzw. filmu olejowego, czyli cienkiej warstwy zanieczyszczenia na powierzchni wody.

Postawili w dwóch miejscach zapory sorpcyjne. Badanie próbek wody wykazały, że pH wody jest w normie. Na miejscu pojawili się też przedstawiciele WIOŚ i Wód Polskich. Działania zakończono po blisko trzech godzinach, gdy zanieczyszczenie na powierzchni rzeki przestało występować.

reklama

„Jak się okazało, prawdopodobnie była to substancja ropopochodna, która dostawała się do Kortówki z instalacji burzowej odprowadzającej wodę opadową z jezdni ul. Warszawskiej” – powiedział st. kpt. Grzegorz Różański z warmińsko-mazurskiej straży pożarnej. Jak zaznaczył, niewykluczone, że na tej ulicy mogło dojść np. do jakiegoś wycieku paliwa z samochodu.

Akcja na medal? Niezwykłe nagranie z płonącego Leroy Merlin. Olsztyńscy strażacy pokazali co potrafią
reklama

„To nie jest jakieś skażenie, które mogłoby wywołać znaczne skutki dla flory i fauny w rzece. Ale zgodnie z procedurą pracownicy WIOŚ pobrali próbki i w badaniach laboratoryjnych będą ustalać, co to było” – dodał.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Akcja na medal? Niezwykłe nagranie z płonącego Leroy Merlin. Olsztyńscy strażacy pokazali co potrafią