-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Bank Żywności w Olsztynie wydał w 2022 roku ponad 1,8 mln kg żywności

OlsztynBank Żywności w Olsztynie wydał w 2022 roku ponad 1,8 mln kg...

Wśród odbiorców pomocy byli najubożsi mieszkańcy regionu i Ukrainy. 

reklama

Od ponad 22 lat Bank Żywności w Olsztynie ratuje żywność przed zmarnowaniem i przekazuje ją potrzebującym. Darowizny otrzymują różne grupy społeczne i organizacje niosące pomoc, m.in. domy dziecka, domy samotnej matki, ośrodki pomocy społecznej, jadłodajnie, domy pomocy społecznej, świetlice środowiskowe, rodziny zastępcze, noclegownie, schroniska dla bezdomnych itp. 

W 2022 roku Bank Żywności w Olsztynie wydał 1,850 mln kilogramów żywności, z czego 669 ton to żywność uratowana przed zmarnowaniem. To m.in. produkty z krótkim terminem ważności, które odbieramy codziennie ze sklepów w regionie, a także darowizny od zaprzyjaźnionych producentów żywności i hurtowników. Gdyby nie interwencja Banku, jedzenie to trafiłoby do utylizacji. – W ciągu roku odprawiliśmy 2000 transportów. Codzienne do działu dystrybucji i pozysku żywności przyjeżdżało średnio osiem organizacji, spośród 260, z którymi współpracujemy – mówi Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie

Sąsiedzka interwencja pomogła uratować życie
reklama

W wydanej liczbie żywności — 1,850 mln kg — kryje się także pomoc z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (Podprogram 2021). Jej tonaż przekroczył 970 ton, a łączna wartość to ponad 5,4 mln złotych. 

W sumie wartość pozyskanej i przekazanej przez Bank żywności przekroczyła 18,7 mln złotych. 

reklama

W 2022 roku po raz pierwszy organizowaliśmy pomoc żywnościową oraz przemysłową dla mieszkańców Ukrainy i uchodźców zza naszej wschodniej granicy. Do potrzebujących trafiło niemal 336 ton produktów.

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

W wigiliach dla potrzebujących weźmie udział ponad pół tysiąca osób