Miłośnicy jazdy po bezdrożach doskonale wiedzą, że jednym z podstawowych urządzeń, które są niezbędne w ich pasji, jest wyciągarka. Istnieje kilka rodzajów takiej maszyny. Modelem, który zyskuje coraz większą popularność, jest wyciągarka elektryczna. Dlaczego warto mieć ją na wyposażeniu?
Wyciągarka elektryczna – zastosowanie
Wbrew pozorom wyciągarka elektryczna do samochodu jest urządzeniem, które posiada szeroką funkcjonalność. Doskonale sprawdza się podczas wypraw off-roadowych, gdy potrzebna jest pomoc w wydostaniu się z grząskiego terenu, piachu lub kolein.
Przy pomocy takiego sprzętu można wyciągać unieruchomione pojazdy, ale także ułatwiać przemieszczanie się samochodów na stromych podjazdach. Wyciągarki elektryczne używane są również do pokonywania przeszkód znajdujących się na drodze, np. powalonych drzew.
Można powiedzieć, że tego typu maszyna jest urządzeniem uniwersalnym, które sprawdza się w różnych sytuacjach. Dzięki efektywnej pracy silnika wyciągarka jest w stanie wykonać zadania, z którymi nie radzą sobie liny kinetyczne i trapy.
Jest niezbędna, gdy zachodzi konieczność udzielenia pomocy innemu uczestnikowi wyprawy, borykającemu się z trudnościami na szlaku. Warto mieć ją także na wyposażeniu podczas zwykłych podróży turystycznych, ponieważ nigdy nie wiadomo, jakie zdarzenia mogą spotkać nas na drodze.
Jak wybrać wyciągarkę elektryczną do samochodu?
Rozważając zakup wyciągarki elektrycznej, warto przeanalizować parametry techniczne takiego sprzętu. Jednym z nich jest uciąg, który musi być odpowiednio dostosowany do wagi pojazdu – powinien wynosić 1,5 raza dopuszczalnej całkowitej masy samochodu. Taki uciąg zapewnia sprawne działanie urządzenia w różnych sytuacjach.
Inną charakterystyką istotną przy wyborze wyciągarki elektrycznej jest moc silnika. Podobnie jak uciąg musi być dopasowana do wagi pojazdu. Wyciągarka o mocy 9 KM jest odpowiednia do pracy z ciężarem przekraczającym 4 tony. Do lżejszych samochodów polecane są te o mocy od 5 do 7 KM.
Parametr ten zależy od ilości zwojów liny i spada wraz z ich wzrostem. Zmniejsza się również szybkość działania wyciągarki elektrycznej. Na ostatnim zwoju powinna mieć ona moc równą podwójnej masie pojazdu.
Ważny jest również typ takiego urządzenia. Wyróżnia się wyciągarki:
- zintegrowane – proste w montażu, o zwartej konstrukcji; stosowane przez kierowców, którzy rzadko wybierają się na wyprawy terenowe;
- z oddzielną puszką sterującą – można je umieścić w dowolnej części pojazdu i łatwo zabudować.
Nie bez znaczenia jest waga takiej maszyny – może przekraczać 50 kg, co z kolei wpływa na funkcjonowanie amortyzatorów. Aby zmniejszyć masę sprzętu, zastępuje się linki stalowe odpowiednikami syntetycznymi. W ten sposób ujmuje się nawet 20 kg.
Decydując się na zakup wyciągarki elektrycznej do samochodu, należy przede wszystkim zastanowić się nad jej przeznaczeniem i dostosować parametry urządzenia do masy samochodu, co zapewni bezpieczne oraz skuteczne użytkowanie takiej maszyny.
Wyciągarka elektryczna – dlaczego warto mieć ją w terenie?
Zarówno amatorzy rekreacyjnych wycieczek off-roadowych, jak i miłośnicy ekstremalnych przeżyć na szlaku korzystają z tego typu sprzętu, ponieważ jest on uniwersalny i bardzo przydatny w drodze. Jakie wyciągarki samochodowe wybrać planując jazdę w terenie?
Osoby, które nie uczestniczą w rajdach, używają zazwyczaj mniej zaawansowanych urządzeń. Do celów wypoczynkowych w zupełności wystarcza klasyczna wyciągarka elektryczna. Jest ona prosta w obsłudze i pozwala bez problemu wydostać pojazd z grząskiego podłoża.
Udział w zaawansowanych imprezach terenowych wymaga profesjonalnego sprzętu o dużej mocy. Warto jednak zauważyć, że takie maszyny, aby mogły pracować, potrzebują włączonego silnika, co czasem może być utrudnione lub wręcz niemożliwe.
W związku z takimi sytuacjami miłośnicy ekstremalnych przygód off-roadowych często montują w swoich pojazdach wyciągarkę elektryczną, która w przypadku wystąpienia problemów z zapłonem umożliwia wydostanie samochodu z kolein, błota czy piachu, a także pokonanie przeszkody na trasie.