4 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Informacja prasowa awans UWM w światowym rankingu

OlsztynInformacja prasowa awans UWM w światowym rankingu

UWM awansował o 50 pozycji w najnowszym międzynarodowym rankingu uczelni wyższych UI GreenMetric. Sklasyfikowano w nim w tym roku ponad tysiąc szkół wyższych z całego świata. W centrum zainteresowania stały tym razem kwestie związane z ochroną środowiska.


UI GreenMetric to międzynarodowy ranking uczelni, który ocenia ich zaangażowanie w obszary związane z ochroną środowiska – w tym z infrastrukturą, dbaniem o klimat i środowisko, transportem, zużyciem wody i energii elektrycznej czy gospodarowaniem odpadami. Publikowany jest od 2010 roku. W debiutanckiej edycji tego zestawienia znalazło się jedynie 95 uniwersytetów z 35 krajów. Obecnie jest ich 1050 – w tym Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, który w 2022 roku zajął 720 miejsce na liście, o 50 pozycji wyższe niż przed rokiem. Sukces jest tym większy, że na liście znalazło się jeszcze więcej uczelni niż wcześniej.

W najnowszym zestawieniu dużo lepiej niż przed rokiem oceniono m.in. nasze uniwersyteckie działania dotyczące gospodarki odpadami oraz transportu. Więcej punktów zdobyliśmy też w kategorii „edukacja i badania” oraz „energia i zmiany klimatu”. To dowód na to, że wprowadzane na uczelni rozwiązania są zauważane i doceniane.

– Jesteśmy w tym rankingu ujęci już drugi raz. Rektor powołał na naszej uczelni Green Team – zespół, który zajmuje się wdrażaniem celów zrównoważonego rozwoju. Myślę, że efekty jego działania pozwolą nam piąć się w tym rankingu. Nie wszystkie uniwersytety przykładają wagę do realizacji tych celów. A my wdrażamy program Zielony Uniwersytet i działania proponowane przez Green Team wpisują się doskonale w te obszary, które są poddawane ocenie w rankingu GreenMetric – mówi prof. Paweł Wielgosz, prorektor UWM ds. umiędzynarodowienia uczelni.

Słowa prorektora potwierdza przewodnicząca wspomnianego Green Teamu, czyli Zespołu ds. realizacji celów zrównoważonego rozwoju, Adriana Faraś-Bąk.

– Nasza uniwersytecka troska o środowisko naturalne znajduje potwierdzenie także w umacnianiu pozycji w międzynarodowych rankingach, które oceniają zaangażowanie uczelni z całego świata w realizację celów zrównoważonego rozwoju – mówi zastępczyni kanclerza Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. – Społeczność UWM wielokrotnie dawała wyraz swojej świadomości dotyczącej tego, że nasze wybory – także te pozornie nieważne – wpływają na to, w jakim świecie będą żyć kolejne pokolenia. Każdego dnia podejmujemy więc decyzje, dzięki którym zmniejszamy np. emisję dwutlenku węgla do atmosfery oraz ilość wytwarzanych odpadów. Oszczędzamy wodę i energię, starając się w jak największym stopniu korzystać z odnawialnych źródeł.

Jak podkreśla Adriana Faraś-Bąk, Uniwersytet stawia przed sobą wiele wyzwań związanych z ekologią. – Zależy nam też na tym, żeby prowadzone na Uniwersytecie badania służyły ochronie tego, co najcenniejsze. Z myślą o tym powołujemy kierunki i przedmioty, dzięki którym kształcimy odpowiedzialnych społecznie specjalistów uwzględniających w swojej pracy zawodowej kwestie związane z ochroną środowiska i racjonalnym gospodarowaniem zasobami – mówi przewodnicząca Green Teamu.

Warto przypomnieć, że jedną z najważniejszych inicjatyw naszego uniwersyteckiego Zespołu ds. realizacji celów zrównoważonego rozwoju, było opracowanie agendy, w której jako społeczność UWM zobowiązaliśmy się do realizacji kilku spośród 17 celów określonych przez ONZ, a kluczowych z punktu widzenia przyszłości naszej planety.

– Jestem przekonana, że podejmowane przez nasz Uniwersytet działania przyniosą spodziewane efekty – mówi Adriana Faraś-Bąk.

źródło: UWM

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane