-0 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Scentralizowane a Zdecentralizowane giełdy – gdzie powinieneś handlować Bitcoin?

Materiał zewnętrznyScentralizowane a Zdecentralizowane giełdy - gdzie powinieneś handlować Bitcoin?

Miliony ludzi korzystają obecnie z Bitcoina. Spośród ponad 109 milionów użytkowników Bitcoin, wielu kupuje i sprzedaje tę kryptowalutę dla zysków. Handel Bitcoinami jest rosnącym zjawiskiem ze względu na samą naturę Bitcoina. Bitcoin jako najpopularniejsza jak dotąd kryptowaluta, jest zarówno cyfrową walutą, jak i cyfrowym aktywem. A to ma implikacje dla inwestorów.

reklama

Natura Bitcoina jako aktywa cyfrowego oznacza, że osoby fizyczne i przedsiębiorstwa mogą nim handlować jak konwencjonalnymi aktywami, takimi jak akcje, nieruchomości i złoto. Wiele osób handluje Bitcoinem poprzez różne platformy, np. oficjalna strona. Istnieją historie osób, które stały się milionerami, a nawet miliarderami z handlu Bitcoinem.

Gdzie handlować Bitcoinami

Giełdy kryptowalut umożliwiają użytkownikom rejestrację, kupno, sprzedaż i wymianę kryptowalut. Możesz handlować Bitcoinem na scentralizowanych lub zdecentralizowanych giełdach. Konkretna opcja dla każdego przedsiębiorcy będzie zależała od jego preferencji. Preferencje te wynikają z ważenia zalet i wad każdej z alternatyw. Przed przedstawieniem ich, kluczowe jest rozróżnienie dwóch alternatywnych giełd do handlu Bitcoin.

Wymiana scentralizowana

reklama

Jak sama nazwa wskazuje, scentralizowana giełda stosuje centralizację i scentralizowaną kontrolę. Te scentralizowane giełdy działają jak pośrednicy między handlowcami, którzy mogą być sprzedawcami lub kupującymi. Działają jak depozytariusze, którzy zapewniają bezpieczeństwo Bitcoinów i pieniędzy fiat traderów. Bitfinex, Kraken i Coinbase to niektóre ze scentralizowanych giełd kryptowalut.

Zdecentralizowane giełdy

Zdecentralizowane giełdy kryptowalut są całkowitym przeciwieństwem scentralizowanych giełd. Żaden pojedynczy podmiot nie kontroluje handlu ani inwestycji w zdecentralizowanej giełdzie. Zamiast tego zdecentralizowane giełdy używają aplikacji i inteligentnych kontraktów do automatycznego zarządzania handlem. Uniswap, Curve i PancakeWap to przykłady zdecentralizowanych giełd.

Scentralizowana a zdecentralizowana giełda do handlu Bitcoinami

reklama

Teraz, gdy wiemy, jak scentralizowane giełdy kryptowalut różnią się od zdecentralizowanych giełd kryptowalut, porównajmy te dwie. Porównanie to ostatecznie pomoże nam określić lepszą alternatywę do handlu Bitcoinem. Ten artykuł będzie opierał porównanie na kilku kryteriach.

  • Kontrola – Zdecentralizowana giełda jest dobra dla Ciebie, jeśli chcesz zachować kontrolę nad swoim Bitcoinem i działalnością handlową. I nie jest tak w przypadku scentralizowanej giełdy kryptowalut, gdzie Twoja władza jest ograniczona.
  • Bezpieczeństwo – Bitcoin jest aktywem, a bezpieczeństwo jest istotną kwestią dla każdego inwestora. Nie chcesz stracić swojej inwestycji przez giełdę. Pod względem bezpieczeństwa, scentralizowana giełda jest bardziej bezpieczna niż zdecentralizowana. Scentralizowana giełda jest opiekunem Twoich pieniędzy, co oznacza lepsze bezpieczeństwo.
  • Łatwość obsługi – Handel Bitcoinami jest wciąż nowy i skomplikowany dla wielu osób. Jako nowy przedsiębiorca, będziesz chciał mieć platformę giełdową, która jest łatwa w użyciu. W tym względzie scentralizowana giełda jest na szczycie. Ponieważ scentralizowany podmiot zarządza twoimi transakcjami, nie musisz zajmować się skomplikowanymi rzeczami. W przypadku zdecentralizowanej giełdy, musisz wykonać większość pracy, z których część może być skomplikowana.
  • Ograniczenie – Scentralizowana giełda kryptowalut ma określoną liczbę kryptowalut, którymi handlujesz. A to oznacza, że jeśli platforma nie wymieniła Bitcoina, nie możesz handlować Bitcoinem. Zdecentralizowane giełdy nie mają takich ograniczeń. Ponadto, w przeciwieństwie do scentralizowanej giełdy kryptowalut, gdzie scentralizowany pośrednik kontroluje wszystko, zdecentralizowana giełda pozostawia więcej kontroli Tobie jako przedsiębiorcy.

Przemyślenia końcowe

Z naszej analizy porównawczej scentralizowanych i zdecentralizowanych giełd kryptowalut, nie jest łatwo wybrać którąś ze stron jako najlepszą. Każda z nich ma swoje zalety i ograniczenia. Ale dla nowicjuszy w handlu Bitcoin, scentralizowana giełda jest lepszą alternatywą. Zapewnia całe wsparcie, którego będziesz potrzebować. Jednakże, gdy nabierzesz większego doświadczenia, powinieneś przenieść się na zdecentralizowaną giełdę, gdzie będziesz miał więcej kontroli i możliwości.

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne