-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Coś nadzwyczajnego? Mimo mrozu mazurskie jeziora nie zamarzły

GiżyckoCoś nadzwyczajnego? Mimo mrozu mazurskie jeziora nie zamarzły

Mimo, że od kilku dni na Mazurach panują mrozy, to mazurskie jeziora wciąż nie zamarzły. Skute lodem są jedynie zatoczki, porty, czy stawy – pod żarnym pozorem nie należy na nie wchodzić.

reklama

W piątek rano w Giżycku jest minus 7 stopni C., w nocy było dwa stopnie chłodniej. Mimo to jezioro Niegocin jest zamarznięte tylko w portach.

„Wszystko przez wiatr, który powoduje na wodzie fale. Gdy jezioro faluje nie ma mowy o jego zamarznięciu” – powiedział dyżurny Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (MOPR) Marek Banaszkiewicz. Dodał, że w czwartek przez chwilę toń jeziora była spokojna i zaczęła się na nim tworzyć cienka warstewka lodu, jednak nocą zaczął wiać wiatr i fale rozbiły cienką lodową taflę.

Warmińsko-mazurskie. Lód na drogach, śliskie chodniki, wiele kolizji
reklama

Zamarznięte są osłonięte od wiatru porty, małe jeziora i stawy. Pod żadnym pozorem nie należy na nie wchodzić, bo lód jest cienki i kruchy. Strażacy z Giżycka poinformowali w mediach społecznościowych, że choć jeziora nie są w pełni zamarznięte oni już szkolą się do udzielania pomocy „z ratownictwa wodnego na zamarzniętych zbiornikach wodnych w zakresie podstawowym”. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Warmińsko-mazurskie. W tych powiatach przelotny śnieg