1 C
Olsztyn
czwartek, 2 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Olsztyn otrzymał ofertę na zakup prądu – cena wyższa 2,2 razy, niż w tym roku

OlsztynOlsztyn otrzymał ofertę na zakup prądu - cena wyższa 2,2 razy, niż...

Olsztyn otrzymał we wtorek ofertę na zakup energii elektrycznej – dotychczas miasto i związane z nią podmioty w grupie zakupowej nie miały takiej oferty po tym, jak odrzuciły propozycję blisko sześciokrotnie wyższą, niż w roku bieżącym.

reklama

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz poinformował, że ofertę na sprzedaż prądu złożyła Olsztynowi i grupie zakupowej, na czele której stoi miasto, spółka Energa Obrót SA z Gdańska. Szacowana wartość kontraktu dla całej grupy zakupowej, na czele której stoi miasto, w zakresie dostawy energii do budynków oraz oświetlenia dróg to około 100 mln złotych brutto (dla 5-procentowej stawki VAT; przy stawce VAT 23 proc. będzie to odpowiednio więcej).

„Spodziewam się, że jeszcze w tym tygodniu podpiszemy umowę na zakup energii. Cena prądu będzie ustalana co miesiąc na podstawie uśrednionych stawek giełdowych. Do ceny energii sprzedawca doliczy swoją marżę określoną w umowie. Finalna cena netto nie będzie wyższa niż 785 zł/MWh, zgodnie z maksymalną ceną określoną w ustawie o zamrożeniu cen energii na rok 2023″ – powiedział Grzymowicz.

Olsztyn ma budżet na 2023, miasto najwięcej wyda na oświatę oraz transport
reklama

Olsztyn i blisko 400 innych podmiotów (m.in. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Urząd Marszałkowski w Olsztynie i podległe mu jednostki, w tym szpitale) jesienią otrzymał propozycje zakupu energii, która była blisko sześć razy wyższa, niż obecnie. Dlatego miasto nie podpisało umowy i zdecydowało o kolejnym przetargu. W nim określono, że cena prądu ma być ustalana co miesiąc.

„Cieszę się, że wpłynęła oferta, w przeciwnym razie od stycznia groziło miastu narzucenie wyżyszych cen” – powiedział Grzymowicz. Dodał, że ma nadzieję, że latem, gdy na rynku pojawi się więcej energii ze źródeł odnawialnych miasto będzie płaciło mniej, niż w miesiącach jesienno-zimowych.

reklama

Wolumen zamówiony przez grupę zakupową to w przypadku oświetlenia 13 767 MWh. 

źródło: PAP

Maluch Plus w nowej odsłonie
reklama
reklama
reklama
reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Czytek
7 grudnia 2022 09:33

Stara technika spekulantów zadziałała: na początku dajemy cenę zaporową by zejść do poziomu tylko dwukrotnie wyższego od pierwotnego. Tak zrobili z cukrem, na dodatek tylko w Polsce.

qwerty
7 grudnia 2022 20:49

Za to pobory szkodnika, jego zastępców i prezesów spółek komunalnych – maksymalne!

Popularne

Rusza nabór wniosków do programu Senior+