W czasie pandemii koronawirusa w Polsce ilość wyjazdów wakacyjnych drastycznie się obniżyła. Na szczęście ten czas już minął i wszyscy zatęsknili do odpoczynku. Polska jest atrakcyjnym turystycznie krajem z wieloma walorami. Wyjechać można w góry, nad morze, czy nad jezioro. Najpopularniejsze są w Polsce góry na południu kraju.
Mniej i bardziej znane miejsca w górach
Jeśli pomyśli się o polskich górach, to pierwszą myślą są Tatry i Zakopane. Nic w tym dziwnego, bo to jedno z najpopularniejszych miejsc docelowych w polskich górach. Są jednak również inne mniej znane miejsca, które oferują turystom piękne widoki, cudowne szlaki i niezapomniane atrakcje. Przykładem mniej znanego miejsca jest Skawina, oferująca ciekawe zabytki architektoniczne. Jest jednocześnie dobrą bazą wypadową do Krakowa, czy Wadowic, lub niżej w góry. Pozostaje zadbać tylko o nocleg, czyli przejrzeć możliwości na wynajem mieszkania skawina gumtree i pozwolić sobie na kilka dni zwiedzania.
Pieniny
Zwiedzając polskie góry, warto wybrać się w Pieniny, pasmo leżące na południu kraju na granicy polski-słowackiej. Można tu wejść na najwyższy szczyt Trzech Koron lub spłynąć pontonem wzdłuż granicy kraju. Ciekawym miejscem jest też jezioro Czorsztyńskie, utworzone dzięki tamie. Tam wznosi się zamek Niedzicy datowany na XIX wiek.
Szklarska Poręba i Sudety
Szklarska Poręba zyskała wielu fanów aktywnego wypoczynku, zarówno letniego, jak i zimowego. Miejsce to jest zlokalizowane w dolinie Kamiennej w pobliżu granicy z Czechami, w południowo- zachodniej części kraju. To miejsce jest znane z przemysłu szklarskiego, który rozpoczął się tu w XIV wieku. Znajduje się tutaj 27. metrowy wodospad Kamieńczyka, który zyskał popularność dzięki scenie filmu „Opowieści z Narnii”.
Bieszczady
Leżące na granicy południowo-wschodniej Bieszczady oddzielają Polskę, Słowację i Ukrainę. To słabo zaludniony teren i dość mało rozwinięty i odległy. Jednak jest ukochany przez tych, którzy chcą przemierzać szlaki w spokoju, a do tego chcących podziwiać piękno krajobrazów z górami i jeziorami w tle. Z racji, że nie jest to zbyt rozwinięty teren, spotkać tu można wilki szare, żbika, czy niedźwiedzia brunatnego.
Może jednak nad morze?
Polska to jednak nie tylko góry, ale także 775 kilometrów linii brzegowej. Na tej linii można znaleźć wiele pięknych, piaszczystych plaż. Słusznie więc Polacy niekoniecznie muszą wyjeżdżać za granicę, żeby na takich wypoczywać. Jak podaje Polska agencja Turystyczna na swojej stronie internetowej aż 2/3 Polaków skorzysta z urlopu na terenie kraju.
Kołobrzeg – popularne miasto nadbałtyckie
Miasto Kołobrzeg to ponad tysiąc lat historii. W czasie drugiej wojny światowej stał się miastem-twierdzą, bardzo zniszczoną i wyludnioną. Populacja miasta spadła do zaledwie 3 tysięcy mieszkańców, a 80% zniszczono. Dziś turyści mogą korzystać z plaż, a jeśli zacznie im przeszkadzać tłum, mogą wybrać się na Stare Miasto, pospacerować wzdłuż molo lub udać się do 17. metrowej latarni morskiej.
Sopot
Na północy kraju leży kolejne atrakcyjne miasto w Polsce. Licznie odwiedzane, jest częścią Trójmiasta wraz z Gdynią i Gdańskiem. Dawniej opuszczona wieś, dziś tętniące życiem miejsce, które przyciągało początkowo tylko bogatych sąsiadów z Gdańska. W Sopocie można pospacerować po molo, które ma 650 metrów długości i jest najdłuższym molo w Europie. Obok molo znajduje się luksusowy Grand Hotel, wybudowany jako kasyno, które zapewniało duże dochody miasta.
Hel
To 35 kilometrów piaszczystego pasa, który oddziela Zatokę Pucką od Morza Bałtyckiego. Znaleźć tu można piękne, piaszczyste plaże, a turyści licznie odwiedzają to miejsce, mogąc skorzystać z dogodnego dojazdu kolejowego, a w pociągu podziwiać można morze, rozpościerające się na prawo i lewo. Dzięki funduszom europejskim wyremontowany został dworzec, który jest historyczny, funkcjonalny i może przyjąć tysiące turystów. Do atrakcji Helu zaliczyć trzeba również latarnię morską, fokarium, tradycyjne chałupy kaszubskie oraz rezydencję prezydenta.
Piękne jeziora polodowcowe w Polsce
Gdy turysta szuka spokoju, może udać się na Mazury lub nad Biebrzę. W Polsce jest ponad tysiąc pięknych jezior. Większość z nich na Mazurach. To najpopularniejsze pojezierze to raj dla żeglarzy i wędkarzy oraz amatorów sportów wodnych. To również miejsce, gdzie można przemierzyć piękne szlaki rowerem oraz popływać kanałami wodnymi.
Mikołajki
Miasto nazwane na cześć św. Mikołaja jest położone pomiędzy dwoma jeziorami. Popływać tu można statkami turystycznymi, które zabierają turystów w rejs po wąskich jeziorach aż do miejscowości Ruciane-Nida. Niedaleko znajduje się też największe jezioro w Polsce – Śniardwy, liczące 113,8 km2.
Giżycko
Miasto Giżycko leży na północny-wschód od Mikołajek, pomiędzy jeziorem Niegocin a jeziorem Mamry. Jest to największe miasto na Mazurskim szlaku. Wraz z miastem Mikołajki wspólnie walczy o tytuł „letniej stolicy Polski”. Niezależnie od werdyktu, na pewno jest największym ośrodkiem turystyki wodnej. Skalę zaobserwować można, przechodząc obok ręcznie obsługiwanego mostu obrotowego, gdzie przepływają wynajęte statki turystyczne. Oprócz wodnych atrakcji zwiedzić można pruską twierdzę z XIX wieku – twierdzę Boyen oraz zamek krzyżacki z XIV wieku.
Biebrza
Zupełnie inne doznania towarzyszyć będą turystom odwiedzającym Biebrzę, która jest domem dla wielu gatunków ptaków – w tym zagrożonych i rzadkich. Spotkać tu można również bobry i łosie. Jest to największy park narodowy w Polsce, a jego część zwiedzać można kajakiem lub tratwą, a bagna zajmują tu 250 km2 powierzchni.
Kaszuby
Na zachód od Gdańska znajduje się miejsce słynące z czystych jezior, a obszar zamieszkany jest przez 50 000 osób używających odrębnego języka. Podobnie jak Mazury są chętnie odwiedzane i są niemniej słynne.
W Polsce każdy turysta znajdzie coś dla siebie. To bogaty historycznie kraj, mający swoje wspaniałe walory turystyczne. Niezależnie od pory roku, preferencji turysta może pojechać w góry, nad jezioro lub spędzić czas nad morzem, co sprawia, że Polska jest szczególnie atrakcyjnym krajem do spędzenia w nim kolejnych wakacji.