22 C
Olsztyn
sobota, 22 czerwca, 2024
reklama

Na mundialu w 1982 roku Polska wygrała z Francją 3:2. To dzięki piosence spod Olsztyna!

OlsztynNa mundialu w 1982 roku Polska wygrała z Francją 3:2. To dzięki...

Gazeta „Fakt” dotarła do twórców „Corridy” – piosenki, która na mundialu w Hiszpanii przyniosła szczęście Polakom.

reklama

„Corrida” była hitem podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Hiszpanii w 1982 roku. Piosenkę puszczano przed każdym meczem polskiej reprezentacji i przynosiła szczęście naszej drużynie.

Utwór stworzył kabaret „Ściąga”, wykonywały go dzieci z Giław (gmina Purda), niewielkiej wioski w województwie warmińsko-mazurskim.

reklama

– Tekst napisałem w nocy, kolega nazajutrz muzykę – powiedział „Faktowi” twórca kabaretu Władysław Katarzyński.

Piosenka o krowie hitem mundialu

„Corrida” opowiada o polskiej krowie, która w Hiszpanii zamierza wspierać walkę naszych piłkarzy zdrowym mlekiem. Jednocześnie miał to być dziecięcy protest przeciwko walkom byków. Okazało się, że utwór przynosi szczęście naszej reprezentacji.

– Nasza piosenka zadebiutowała podczas meczu z Peru. Wygraliśmy 5:1 i widzowie zaczęli wydzwaniać do telewizji z prośbą o puszczanie naszego utworu przed każdym meczem naszej reprezentacji – wspomina 73-letni dzisiaj Władysław Katarzyński.

reklama

Po wygranym 3:0 meczu z Belgią kabaret zaproszono do Warszawy i podarowano mu trzy podpisane przez Jana Tomaszewskiego piłki.

– Pamiętam, że po powrocie z Warszawy czekała na mnie wyjątkowa niespodzianka. Okazało się, że gdy występowałam, mama urodziła – opowiada 50-letnia Anna Spiżarska, jedna z członkiń „Ściągi”.

„Corrida” poprzedziła też mecz o brązowy medal z Francją – Polska wygrała wtedy 3:2.

„Ściąga” zdobywała nagrody na wielu festiwalach. „Corrida” między innymi rywalizowała z piosenką Bogdana Łazuki o uliczce w Barcelonie, w którą miał wskoczyć Zbigniew Boniek, w ogłoszonym przez telewizję konkursie piosenki mundialowej.

– Ta przygoda pomogła nam w życiu. Dzięki niej zobaczyłyśmy kawał Polski – powiedziała 50-letnia Małgorzata Wysocka z kabaretu „Ściąga”.

Pamiętacie tę piosenkę?

źródło: Fakt

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Artek
1 grudnia 2022 20:12

W 1982 to Polska grała w piłkę, a dzisiaj ciężko to tak nazwać a szkoda

Polecane