5 C
Olsztyn
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama

Szokujące dane? Specjaliści z Fundacji Wolności ocenili sytuację ekonomiczną Olsztyna

OlsztynSzokujące dane? Specjaliści z Fundacji Wolności ocenili sytuację ekonomiczną Olsztyna

Specjaliści z Lubelskiej Fundacji Wolności ocenili sytuację ekonomiczną miast wojewódzkich. Z analizy dokumentów wynika, że stolica Warmii i Mazur jest w dobrej kondycji.

reklama

Podstawą przygotowania zestawienia były projekty budżetów na 2023 rok oraz wieloletnie prognozy finansowe. Porównywana była sytuacja finansowa oraz ich stan zadłużenia samorządów.

– Na koniec przyszłego roku Olsztyn będzie mieć najmniejsze zadłużenie pośród miast wojewódzkich, sięgające 17 proc. rocznych dochodów – mówi prezes Lubelskiej Fundacji Wolności, Krzysztof Jakubowski. – Jednocześnie wydatki majątkowe liczone na mieszkańca będą największe.

reklama

W przeliczeniu na mieszkańca zadłużenie Olsztyna ma wynieść 110 złotych w skali roku. Kolejne w zestawieniu Katowice oraz Warszawa mają wskaźnik zadłużenia nawet dwukrotnie wyższy (odpowiednio 31 i 34 proc. relacji długu do dochodów). Koszty odsetek będą stanowić mniej niż procent przyszłorocznych wydatków stolicy Warmii i Mazur.

Zbadane przez ekspertów wydatki majątkowe w przypadku Olsztyna to niemal 4,1 tys. złotych na osobę. To więcej o ponad 1,3 tys. zł, niż zaplanowały kolejne w zestawieniu Katowice. Jednocześnie to ponad 35 proc. zaplanowanych wydatków majątkowych.

– Te dobre wyniki nie zmieniają jednak ogólnej oceny – przyznaje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Sytuacja ekonomiczna samorządów jest zła i w latach 2022-2023 zadłużą się one na prawie dziewięć miliardów złotych.

reklama

Specjaliści z Lubelskiej Fundacji Wolności przeanalizowali dokumenty finansowe osiemnastu polskich miast wojewódzkich.

źródło: UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
babcia
2 grudnia 2022 14:18

Mówią że jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle?

Kbs
1 grudnia 2022 19:06

To dajcie więcej kasy Olsztynowi a nie na waszą pisowską szczujnię.

Polecane
Ogłoszenia