-0 C
Olsztyn
czwartek, 2 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Siedem filmów uzyska dofinansowanie z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego

OlsztynSiedem filmów uzyska dofinansowanie z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego

Produkcje dwóch filmów fabularnych i pięciu dokumentalnych uzyskały dofinansowanie Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Wśród nich jest film „100 tysięcy godzin” o relacji ojca i syna Piotr Domalewskiego czy „Zapomniany geniusz” o budowniczym kanału elbląskiego.

reklama

W poniedziałek podano wyniki 7. konkursu Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego.

Podczas konferencji marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin powiedział, że produkcja filmowa przyczynia się do promocji regionu.

reklama

„Filmy, które do tej pory uzyskały dofinansowanie były nagradzane zarówno w konkursach krajowych jak i podczas festiwali zagranicznych. Zaczęło się od +Cichej Nocy+ Piotr Domalewskiego, która dostała rekordową liczbę nagród i wyróżnień. Teraz jesteśmy pod wrażeniem nominacji do Oskara filmu +IO+ Jerzego Skolimowskiego”- podkreślił marszałek Brzezin.

Zaznaczył, że dofinansowywanie produkcji filmowych to inwestycja w kulturę, która ma też wymiar gospodarczy. „Realizacja filmów odbywa się w naszym regionie. Każda złotówka zainwestowana w produkcję, po trzykroć wraca promując region” – dodał.  

Nowym dyrektorem Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej zostanie Janusz Ciepliński
reklama

Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego Bogumił Osiński odczytując protokół wskazał, że w 7. konkursie dofinansowanie uzyskały dwa filmy fabularne oraz 5 dokumentalnych. „W tym roku mamy wysyp propozycji o różnorodnej tematyce. Ubiegłoroczny konkurs był mocno ograniczony z powodu pandemii” – ocenił.

W kategorii filmów fabularnych dofinansowanie otrzymał film „Sto tysięcy godzin”, który wyreżyseruje Piotr Domalewski. To historia relacji ojca i syna, robiącego karierę w Warszawie. Jednak na wieść, że jego ojciec brał udział w wypadku, w którym zginęło dziecko, mężczyzna wraca do rodzinnego Olsztyna. Dofinansowanie wynosi 330 tys. zł. Drugi film fabularny „Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego będzie kryminałem psychologicznym, opowiadającym o polskiej wsi po transformacji. Dofinansowanie tego obrazu wynosi 270 tys. zł.

Pozostałe filmy, które uzyskały dofinansowanie to dokumenty. Będą to filmy: o rodzie Pieniężnych – wydających Gazetę Olsztyńską; o projektancie i budowniczym kanału elbląskiego Georgu Jacobie Steenke oraz o artyście i performerze Wiesławie Wachowskim.

Olsztyn z nową galerią

Zrealizowany będzie też, dzięki dofinansowaniu z regionalnego funduszu filmowego, film o mieszkańcach Warmii i Mazur przesiedlonych po II wojnie światowej z Wileńszczyzny oraz film opowiadający o odchodzeniu bliskiej osoby – obraz miłości, odpowiedzialności i psychologicznych kosztów, jakie ponosi opiekun.

Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy został powołany na początku 2017 roku. Przedsięwzięcie ma na celu finansowe wspieranie produkcji filmowych związanych z województwem warmińsko-mazurskim, które mogą przyczynić się do kulturalnej, turystycznej i gospodarczej promocji regionu oraz budowania jego pozytywnego wizerunku poprzez tematykę, twórców i realizację filmów w regionie.

Do tej pory dofinansowano 35 filmów w tym 12 fabularnych (m.in. filmy Piotra Domalewskiego, Jerzego Skolimowskiego, Małgorzaty Imielskiej), 20 dokumentalnych oraz trzy animowane. Na dofinansowanie filmów samorząd województwa przeznaczył 5,2 mln zł. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Osobowość Roku Warmii i Mazur. Znamy zwycięzców