-3 C
Olsztyn
niedziela, 5 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Czym jest decyzja środowiskowa?

Materiał partneraCzym jest decyzja środowiskowa?

Planujesz inwestycję, która może mieć wpływ na środowisko lub zdrowie ludzi?

reklama

W takim przypadku potrzebna będzie Ci decyzja środowiskowa. Niestety uzyskanie tego dokumentu nie zawsze jest łatwe. Zdarza się, że blokuje on na jakiś czas inwestycję. Co warto wiedzieć o decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach? Zobacz, czym jest decyzja środowiskowa i kiedy jest niezbędna.

Decyzja środowiskowa – co to jest?

Ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, w skrócie decyzja środowiskowa, to dokument, w którym znajdują się wyniki zbadania wpływu planowanego projektu na określone elementy środowiska. Celem tego raportu jest zidentyfikowanie zagrożeń związanych z budową. Dzięki temu możliwa jest aplikacja odpowiednich działań, które umożliwią ograniczenie lub też nawet wykluczenie szkodliwego wpływu na środowisko. W przypadku decyzji środowiskowej chodzi głównie o uregulowanie takich negatywnych czynników, jak: emisja gazów, dokuczliwych hałasów, lub innych substancji do środowiska.

Kiedy decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest niezbędna?

reklama

Decyzja środowiskowa wydawana jest na podstawie ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Jako inwestor, taki dokument musisz uzyskać, gdy planujesz przedsięwzięcie, które może znacząco oddziaływać na środowisko. Taka przesłanka jest dosyć niejasna i w wielu przypadkach budzi wątpliwości co do definicji. Z tego względu uszczegółowiono ją w innym rozporządzeniu –  Rady Ministrów z 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

W tym akcie wskazano zarówno katalog przedsięwzięć, które mogą zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, jak i katalog przedsięwzięć mogących potencjalnie oddziaływać na środowisko. Co znajduje się na liście? Decyzja środowiskowa będzie niezbędna do uzyskania w przypadku budowy instalacji służących do produkcji nawozów, leków, wyrobów medycznych, środków chemicznych itp.

Taki dokument musimy uzyskać również w przypadku inwestycji, takich jak elektrownie korzystające z nieodnawialnych źródeł energii oraz instalacje wiatrowe. Pamiętaj przy tym, że decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach musisz uzyskać przed uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę. To pierwszy krok do rozpoczęcia inwestycji. W przypadku takiego dokumentu warto skorzystać z usług specjalistów, którzy pomogą stworzyć szczegółowy raport.

reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne