Poprawa bezpieczeństwa na czterech przejściach dla pieszych w Olsztynie oraz kampanie edukacyjne – takie działania do końca roku realizowane będą w stolicy Warmii i Mazur.
Polska zajmuje jedno z pierwszych miejsc wśród krajów Unii Europejskiej pod względem poziomu zagrożenia pieszych w ruchu drogowym. Mamy duży udział wypadków z udziałem pieszych w warunkach ograniczonej widoczności. Jednym z głównych czynników powodujących takie wypadki są ludzkie błędy, takie jak nadmierna prędkość czy używanie telefonu podczas jazdy. Jednak okolicznościami sprzyjającymi potrąceniom pieszych na przejściach są również ograniczona widoczność pieszych w nocy oraz w czasie złych warunków atmosferycznych (takich jak opady deszczu lub śniegu, czy mgła). Dlatego też od 2019 roku na terenie Olsztyna zostały doświetlone łącznie 32 przejścia dla pieszych. Przy czym tylko w bieżącym roku takie prace udało się sfinalizować na kolejnych czterech (przy al. Sybiraków – Stadion, al. Sybiraków – Ogródki działkowe, ul. Bałtycka – Kanarkowa, ul. Jagiellońska – Żeromskiego).
– Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz – a piesi, jak wiemy, są najmniej chronioną grupą użytkowników dróg i dlatego dążymy do sukcesywnego modernizowania naszej infrastruktury drogowej, m.in. zapewniając dobrą widoczność na przejściach w porze nocnej.
Projekt “Poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w Olsztynie” dofinansowany ze środków „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej” zakłada oświetlenie kolejnych czterech przejść dla pieszych. Prace zostaną zakończone do końca roku, a z przyznanych środków oświetlenie zostanie zainstalowane przy następujących przejściach:
- ul. Bartąska 8
- ul. Orłowicza 6
- ul. Grunwaldzka/Szarych Szeregów
- ul. Bałtycka/Żurawia
– Stan infrastruktury drogowej to jeden z czynników zwiększający bezpieczeństwo pieszych. Niezwykle istotna jest też edukacja – mówi Paweł Micek, zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa w Olsztynie – a to dlatego, że przyczyną niebezpiecznych zdarzeń drogowych jest również niewystarczająca świadomość zagrożeń, z jakimi można spotkać się na drodze, co również w dużym stopniu powoduje, że wypadki drogowe w Polsce od wielu lat są poważnym problemem społecznym.
I dlatego też drugim, niezwykle istotnym elementem projektu jest edukacja Pierwsze warsztaty skierowanie do szkół podstawowych i ponadpodstawowych odbyły się w czwartek, 24.11. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Olsztynie.
– Chcemy żebyście wiedzieli jak zachować się na drodze, jak właściwie reagować, zwłaszcza teraz gdy za oknem jest ciemno, a do tego ślisko; chcemy żebyście wiedzieli co robić gdy ktoś lub coś nieoczekiewanie zaskoczy nas na drodze – mówiła Marta Pożarska, wicedyrektorka ZSO 3 w Olsztynie.
Kolejne warsztaty skierowane będą do seniorów. Odbędą się w poniedziałek, 28.11. o 9:00 również w Zespole Szkół Ogólnokształcących numer 3 w Olsztynue, przy u. Wańkowicza 1. Pierwsze 60 osób które zapisze się na warsztaty i weźmie w nich udział otrzyma kamizelki odblaskowe. Zapisać można się mailowo lub 89 506 09 36.
Zapraszamy także do obejrzenia filmików zrealizowanych w ramach kampanii Razem Bezpieczniej:
- Materiały skierowane do uczniów szkół podstawowych – ulotka
- Materiały skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych – ulotka
- Materiały dla seniorów – ulotka
źródło: UM Olsztyn