-2 C
Olsztyn
wtorek, 28 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Burmistrz Jezioran skazany za przekroczenie uprawnień

OlsztynBurmistrz Jezioran skazany za przekroczenie uprawnień

Na karę 10 tys. zł grzywny skazał Sąd Rejonowy w Biskupcu (woj. warmińsko-mazurskie) burmistrza Jezioran oskarżonego o nieprawidłowości przy realizacji umowy na dowóz uczniów. Wyrok nie jest prawomocny.

reklama

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie oskarżała samorządowca o nieprawidłowości przy realizacji umowy na dowóz uczniów do placówek oświatowych na terenie podległej mu gminy w 2019 roku. Wraz z nim oskarżono w tej sprawie dwie inne osoby.

Burmistrzowi stawiano w akcie oskarżenia m.in. zarzut przekroczenia uprawnień. Według śledczych jako funkcjonariusz publiczny, pomimo braku przesłanek do wypowiedzenia umowy zawartej z firmą z Olsztyna na dowóz uczniów, odstąpił on od tej umowy.

reklama

Oskarżony miał następnie udzielić zamówienia innemu wykonawcy (firmie należącej do Piotra S.), wybranemu niezgodnie z przepisami ustawy o zamówieniach publicznych. Według prokuratury miał to zrobić na podstawie – opracowanej przez dyrektora gminnej jednostki budżetowej Wiesława J. – tzw. notatki z szacowania, zaniżającej wartość zamówienia i poświadczającej nieprawdę, co do szacunkowego wynagrodzenia wykonawcy.

Samorządowiec został ponadto oskarżony o to, że podczas przesłuchania na policji miał zeznać nieprawdę, co do nieotrzymywania sygnałów o nieprawidłowym wykonywaniu umowy przewozu przez firmę Piotra S., w szczególności o dowożeniu przez nią dzieci samochodem osobowym.

Trumny na kołach: adwokat oskarżony o śmierć dwóch kobiet nie stawił się na rozprawie
reklama

Z kolei Wiesław J. jako osoba odpowiedzialna za przygotowanie i przeprowadzenie postępowań o udzielenie zamówienia publicznego na dowóz dzieci – został oskarżony o przekroczenie uprawnień i wystawienie dokumentu poświadczającego nieprawdę, co do szacunkowego wynagrodzenia wykonawcy tego zamówienia. W konsekwencji miało to doprowadzić do odstąpienia przez burmistrza od umowy z dotychczasowym wykonawcą i zawarcia nowej z firmą prowadzoną przez Piotra S.

Ostatni z oskarżonych – Piotr S. został oskarżony o zeznanie nieprawdy, co do niewykonywania przewozu dzieci samochodem osobowym.

Sąd Rejonowy w Biskupcu, zmieniając częściowo opis i kwalifikację prawną czynu, uznał burmistrza Jezioran za winnego przekroczenia uprawnień przy realizacji umowy na dowóz uczniów. Skazał go na 10 tys. zł grzywny. Orzekł też wobec niego środek karny w postaci podania wyroku do publicznej wiadomości. Wyciąg z wyroku obejmujący rozstrzygnięcie, personalia samorządowca i stawiane mu zarzuty ma być wywieszony przez miesiąc na stronie internetowej sądu. Wyrok nie jest prawomocny.

Burmistrz został uniewinniony od zarzutu złożenia fałszywych zeznań. Natomiast dwaj pozostali oskarżeni – Wiesław J. i Piotr S. – zostali uniewinnieni od zarzucanych im czynów. O uniewinnieniu Wiesława J. zadecydowało ustalenie sądu, że opracowana przez niego tzw. notatka z szacowania nie była dokumentem mającym jakiekolwiek znaczenie prawne.

Proces adwokata z Łodzi Pawła K. został przerwany. Wydarzyła się tragedia

W ocenie biskupieckiego sądu, przekroczenie przez burmistrza uprawnień dotyczyło jedynie kwestii rozwiązania umowy z przedsiębiorstwem pokrzywdzonego. Sąd uznał, że brak było do tego przesłanek, a odstąpienie od umowy nastąpiło bez zachowania właściwego trybu.

„Następnie oskarżony, wiedząc że pokrzywdzonemu nie doręczono pisma zawierającego odstąpienie od umowy, zawarł umowę z nową firmą. Zdaniem sądu, oskarżony tym samym działał na szkodę gminy Jeziorany oraz interesu prywatnego pokrzywdzonego przedsiębiorcy” – przekazał rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Olsztynie Adam Barczak.

Według sądu samochód wskazany w akcie oskarżenia jako osobowy, którym firma Piotra S. miała przewozić dzieci do szkoły, w rzeczywistości jest zarejestrowany jako samochód ciężarowy. Dlatego nie można uznać, że oskarżeni kłamali, zeznając, że dzieci nie były przewożone samochodem osobowym.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia

Proces adwokata z Łodzi Pawła K. został przerwany. Wydarzyła się tragedia

Adwokat Paweł K. przyszedł do sądu z "ochroną". Co zeznał podczas rozprawy?