11 C
Olsztyn
niedziela, 14 kwietnia, 2024
reklama

Otwarto pierwszy w regionie oddział geriatryczny

NidzicaOtwarto pierwszy w regionie oddział geriatryczny

W Nidzicy, w szpitalu powiatowym, oficjalnie otwarto pierwszy oddział geriatryczny w województwie warmińsko-mazurskim. Na oddziale jest 28 miejsc, a pacjenci mają do dyspozycji dwuosobowe sale z własnymi łazienkami, dwie izolatki, pokoje lekarskie, gabinety zabiegowe i salę fizjoterapii. Pomieszczenia są przystosowane do potrzeb osób ze schorzeniami wieku podeszłego.

reklama

Utworzenie oddziału było możliwe dzięki rozbudowie szpitala, w którym znajduje się także centrum diagnostyki obrazowej. Budynek był gotowy w 2020 roku, ale ze względu na epidemię COVID-19 przez pewien czas pełnił rolę szpitala tymczasowego. Oficjalne otwarcie nowego oddziału nastąpiło we wtorek, ale pacjenci są przyjmowani już od sierpnia.

Rozbudowa szpitala kosztowała około 20 mln zł, z czego 4 mln zł pochodzi ze środków UE, a około 3 mln zł to dotacja z powiatu. Reszta to środki własne uzyskane z kredytu. Szpital zdobył też unijne dofinansowanie na zakup wyposażenia i specjalistycznej aparatury medycznej do powstającego oddziału.

reklama

Oddział geriatryczny jest przeznaczony dla pacjentów powyżej 65 roku życia, którzy najczęściej cierpią na kilka schorzeń równocześnie. Średni pobyt na oddziale ma trwać 10 dni roboczych. Celem oddziału jest pomoc w zdiagnozowaniu potrzeb i chorób pacjentów, zoptymalizowanie leczenia, dopasowanie leków oraz nauka jak opiekować się seniorami w domu.

Nidzicki ZOZ podpisał kontrakt na prowadzenie tego oddziału z NFZ. Jako pierwszy taki oddział na Warmii i Mazurach ma być miejscem szkolenia nowej kadry medycznej w dziedzinie geriatrii.

“Zdecydowaliśmy się na utworzenie tego oddziału, bo ze względu na trendy demograficzne potrzebna jest zmiana profilu usług medycznych. Trzeba nastawić się na starzejące się społeczeństwo i problemy zdrowotne, które z tego wynikają” – powiedziała dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nidzicy, Anna Osłowska.

reklama

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Zenek
15 listopada 2022 17:45

Ale sie pchaja do wstegi

babcia
15 listopada 2022 21:21

A gdzie Maksiu – guru olsztyńskiej medycyny?

Polecane
Ogłoszenia