Sprężone powietrze jest niewątpliwie czystym medium i z tego też powodu wykorzystuje się je w wielu branżach. Rzeczywiście choć samo sprężone powietrze nie jest tanie, to jednak pozwala obniżyć koszty pracy. Jednak, aby tak się stało niezbędne jest stosowanie szybkozłączek pneumatycznych. Warto na ich temat dowiedzieć się więcej.
Szybkozłączka pneumatyczna – niepozorna, a jakże ważna
Szybkozłączka pneumatyczna jest niepozornym elementem układu pneumatycznego. Rzeczywiście zapewnia szczelność i zapobiega wypływowi medium sprężonego powietrza. Ponadto budowa szybkozłączki pneumatycznej jest niezwykle prosta, podobnie jak montaż i demontaż. Może być do tego użytkowana wielokrotnie i to bez obaw, że straci swoje parametry techniczne. Decydując się na szybkozłaczkę pneumatyczną jednostronnie odcinającą trzeba wiedzieć, że zawór znajduje się w gnieździe, zaś wtyczka ma swobodny przelot. Natomiast szybkozłącza pneumatyczne obustronnie odcinające działają dwustronnie. Kompletny zestaw szybkozłączek pneumatycznych składa się z dwóch elementów takich jak gniazdo szybkozłączki oraz króciec. W tym przypadku gniazdo zbudowane jest z korpusu, zaworu odcinającego oraz elementów ruchomych takich jak kulki, sprężyny pierścienia zatrzasku. Zastosowanie zaworu odcinającego pozwala na precyzyjne odcięcie powietrza dopływającego z instalacji pneumatycznej, co oczywiście zabezpiecza przed niepowołanym wyciekiem. Szybkozłączki pneumatyczne stosowane są zawsze tam, gdzie istnieje ryzyko wycieku, które stanowiłoby niebezpieczeństwo bądź zwiększało koszty pracy. Trzeba jednak pamiętać, że aby zyskać owo bezpieczeństwo szybkozłaczka pneumatyczna musi być wykonana z najwyższej jakości materiałów. Tam, gdzie wymagane jest spełnienie najbardziej restrykcyjnych norm sanitarnych czy jakościowych stosuje się szybkozłącze pneumatyczne ze stali nierdzewnej. Natomiast w miejscach, gdzie wymagana jest wysoka jakość i trwałość można wybrać nieco tańszą szybkozłączkę powietrza wykonaną z mosiądzu badź też zastosować szybkozłącze do powietrza z mosiądzu, gdzie zastosowano dodatkową powłokę z niklu, zwiększającą parametry wytrzymałościowe. Nie zaleca się natomiast używania szybkozłączek z tworzywa sztucznego, które są najmniej odporne na uszodzenia mechaniczne czy też drgania i nie wytrzymują dużych naprężeń.
Czym jest króciec?
W całym układzie pneumatycznym dużą rolę odgrywa króciec szybkozłączy. Jest to element dociskowy, ale i zabezpieczający. Nie posiada przy tym elementów ruchomych, choć można wybrać wariant, który posiada zawór odcinający. Duże znaczenie ma fakt, że część wtykowa króćca jest zoptymalizowana, a to oznacza, że pasuje on do gniazda szybkozłączy o tym samym przepływie nominalnym. Część przyłączeniowa może być zakończona gwintem bądź złączem pod wąż. Gwinty możemy podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Dzięki zakończeniom szybkozłączka powietrza staje się jeszcze bardziej szczelna. Zatem można ją wykorzystywać w niemal każdej branży, począwszy od chemicznej, przez górnictwo aż na farmaceutycznej kończąc. Zatem szybkozłączkę do powietrza wykorzystuje się choćby przy pobieraniu próbek czy też przy napełnianiu korb infuzyjnych. Mają zastosowanie w urządzeniach produkujących insulinę. W przemyśle chemicznym szybkozłączkę do sprężonego powietrza można wykorzystać do napełniania cystern, ale też butli ciśnieniowych oraz tranportu mediów o dużej lepkości.
Oczywiście są również inne branże, gdzie różne typy szybkozłaczek pneumatycznych mają zastosowanie w praktyce. I tutaj możemy wymienić przemysł kosmetyczny, rolnictwo, przemysł zbrojeniowy. Ale szybkozłącza pneumatyczne można wykorzystać także przy budowie maszyn czy w instalacjach wysokociśnieniowych.
Szybkozłącza pneumatyczne rodzaje w układach pneumatycznych
Do połączenia dwóch elementów w układzie pneumatycznym niezbędna jest szybkozłączka do sprężonego powietrza oraz króciec. Rodzajów szybkozłączek jest naprawdę sporo. Biorąc pod uwagę zastosowanie możemy wyróżnić szybkozłączkę z gwintem wewnętrznym oraz szybkozłączki z gwintem zewnętrznym czy szybkozłączki z gwintem pod przewód kalibrowany. Różnią się one średnicą gwintów. Biorąc pod uwagę liczbę wlotów i wylotów możemy wyróżnić złącza wyposażone w jeden wlot oraz jeden wylot. Służą one do podłączenia przewodów z kompresorem bądź odbiornikiem. Dostępne są też trójniki Y i T, a także czwórniki X.