18 C
Olsztyn
sobota, 22 czerwca, 2024
reklama

Od niedzieli zmiany w rozkładzie jazdy PKP Intercity

OlsztynOd niedzieli zmiany w rozkładzie jazdy PKP Intercity

Od niedzieli, 6 listopada, wejdą w życie ostatnie zmiany w rocznym rozkładzie jazdy PKP Intercity, związane z prowadzonymi pracami modernizacyjnymi. Zmiany będą obowiązywać ponad miesiąc, czyli do momentu wprowadzenia nowego rozkładu na sezon 2022/23 – poinformował w czwartek przewoźnik.

reklama

W czasie obowiązywania rocznego rozkładu jazdy 2021/2022, który wszedł w życie w grudniu ubiegłego roku, planowano pięć korekt, które mają dostosować kursowanie pociągów do prac modernizacyjnych prowadzonych na liniach kolejowych. Ostatnia, piąta z korekt zmieni rozkład niektórych pociągów od niedzieli 6 listopada br., a zmiany będą obowiązywać do soboty 10 grudnia br.

Prace modernizacyjne na Warszawskim Węźle Kolejowym wpłynęły na kursowanie części pociągów jeżdżących do, z i przez Warszawę. Z tego powodu wprowadzone zostaną zmiany w systemie sterowania ruchem kolejowym. Ze względu na zapewnienie pełnego bezpieczeństwa ruchu pociągów wydłużony zostanie czas jazdy składów jadących z kierunku zachodniego, co tym samym ograniczy przepustowość linii. Z tego powodu zaktualizowany zostanie kurs niektórych pociągów przez Warszawę.

reklama

Od 25 października na stacji Warszawa Zachodnia dla pociągów PKP Intercity dostępny jest tylko jeden peron. W związku z tym od 6 listopada wiele pociągów będzie kursować przez stację Warszawa Gdańska.

Korekta rozkładu jazy obejmie też odcinki Centralnej Magistrali Kolejowej, linia nr 4. W okresie 6 listopada – 10 grudnia ruch jednotorowy będzie obowiązywał na odcinku Psary – Góra Włodowska. Prowadzone prace i ruch jednotorowy na części trasy będą skutkować odcinkowymi ograniczeniami prędkości, co wydłuży czas jazdy pociągów w kierunku Katowic – podaje PKP Intercity.

Część prac na Centralnej Magistrali Kolejowej została już zakończona, podobnie jak remonty na linii nr 8, dzięki czemu o około pół godziny poprawią się czasy przejazdu pociągów kategorii Express InterCity Premium pomiędzy Warszawą a Krakowem. Najszybsze połączenie na tej trasie zapewni przejazd w ciągu 2 godzin i 33 minut. Również na trasie Warszawa – Wrocław pociągi będą jeździć kilkanaście minut krócej niż teraz, najszybszy w czasie 3 godziny i 57 minut – podkreśliła spółka.

reklama

Od 6 listopada do 10 grudnia linia kolejowa nr 38 na odcinku Ełk – Prostki będzie nieczynna. Od 27 listopada ruch zostanie wstrzymany także na odcinku Drygały – Ełk (linia kolejowa nr 219). W związku z tym od 6 listopada do 10 grudnia kursować będą autobusy komunikacji zastępczej. Na odcinku Ełk – Grajewo zastąpią one parę pociągów IC Słowacki relacji Wrocław – Ełk – Wrocław.

Na odcinku Grajewo – Olsztyn Główny komunikacja autobusowa zastąpi pociągi: TLK Biebrza relacji Warszawa Wschodnia – Gdynia Główna – Warszawa Wschodnia i IC Rybak relacji Białystok – Szczecin Główny – Białystok.

Prace remontowe prowadzone na linii kolejowej nr 96 spowodowały wstrzymanie ruchu na jednotorowej linii łączącej Tarnów i Stróże. Pociągi jeżdżące na co dzień w Bieszczady na tym odcinku jeżdżą trasą alternatywną przez Rzeszów i Dębicę. Od 6 do 30 listopada dojazd na trasie Tarnów – Jasło – Tarnów zapewnią autobusy komunikacji zastępczej, które będą kursować w zamian za pociągi TLK Wetlina i TLK Bieszczady.

W drugiej połowie listopada okresowo nieczynne będą stacje w Sierakówku i Strzelcach Kujawskich. Ze względu na związaną z tym przymusową przerwę w ruchu, autobusy zastąpią pociągi TLK Flisak relacji Katowice – Gdynia – Katowice oraz TLK Chemik relacji Katowice – Płock – Katowice na odcinku Płock – Kutno.

Z powodu budowy nowego przystanku Szczebrzeszyn na odcinku Klemensów – Szczebrzeszyn od 28 listopada do 10 grudnia obowiązywać będzie przerwa w ruchu. W zastępstwie pary pociągów IC Hetman, na odcinku Stalowa Wola Rozwadów – Hrubieszów Miasto do dyspozycji pasażerów również będą autobusy komunikacji zastępczej.

Szczegółowe informacje dla pasażerów będą dostępne na stronie internetowej intercity.pl lub dzwoniąc pod numer 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto, usługa świadczona przez PKP Intercity). Ponadto na dworcach w największych miastach (Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Kraków, Katowice, Poznań, Wrocław) będą obecni informatorzy mobilni 6 i 7 listopada.

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane