-0 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Nowy robot pirotechniczny na lotnisku w Szymanach

SzczytnoNowy robot pirotechniczny na lotnisku w Szymanach

Warmińsko-Mazurska Straż Graniczna ma od czwartku nowego robota do działań minersko-pirotechnicznych, wartego blisko 600 tys. zł. Mobilne urządzenie do wykrywania i neutralizacji ładunków wybuchowych trafiło na wyposażenie Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.

reklama

Nowoczesny robot pirotechniczny PIAP Gryf o wartości ponad 595 tys. zł został zakupiony z funduszy wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego. Będzie wykorzystywany przez funkcjonariuszy SG, którzy na co dzień pełnią służbę na terenie portu lotniczego w Szymanach.

„Sprzęt pozwala na prowadzenie zdalnej neutralizacji oraz rozpoznania pod kątem zagrożenia obiektów, terenu i środków transportu. Cechą szczególną tego robota jest doskonała manewrowość, która pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc” – poinformowała rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału SG mjr Mirosława Aleksandrowicz.

Turyści z Olsztyna uwięzieni od dwóch dni na lotnisku. Niespodziewanie odwołany lot Wizz Air
reklama

Jak dodała, robot umożliwia podejmowanie ładunków o masie do 15 kg. Koła robota mogą być łatwo zdemontowane, co zmniejsza jego gabaryty, a tym samym ułatwia prowadzenie akcji w wąskich przestrzeniach.

To kolejny sprzęt pirotechniczny przekazany przez wojewodę. Wcześniej SG otrzymała warty ponad 550 tys. zł pojemnik przeciwwybuchowy na przyczepie, który może być stosowany do bezpiecznego przewozu materiałów wybuchowych. Ponadto na wyposażenie lotniczego przejścia granicznego w Szymanach trafił tzw. wyrzutnik pirotechniczny o wartości ponad 110 tys. zł.

reklama

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Znany przewoźnik opuszcza lotnisko w Modlinie. Będzie również wzrost cen biletów