-2 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Śmierć 17-latka. Nowe informacje przybliżają dramat, który rozegrał się w powietrzu

OstródaŚmierć 17-latka. Nowe informacje przybliżają dramat, który rozegrał się w powietrzu

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie niedzielnego wypadku szybowca w podczęstochowskim Kościelcu, w którym zginął 17-letni kursant i 57-letni instruktor. Szybowiec spadł do lasu niedaleko lotniska Rudniki, z którego chwilę wcześniej wystartował.

reklama

Ze wstępnych ustaleń wynika, że tuż przed wypadkiem awarii uległ samolot holujący szybowiec – kłopoty z silnikiem uniemożliwiały kontynuowanie wznoszenia. Wtedy załoga szybowca zdecydowała o odpięciu się z holu i próbowała wrócić na lotnisko.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek powiedział w poniedziałek, że wszczęte postępowanie jest prowadzone pod kątem spowodowania wypadku w ruchu powietrznym. Śledztwo wszczęła Prokuratura Rejonowa w Częstochowie, ale już zapadła decyzja, że przejmie je prokuratura okręgowa.

reklama

Do wypadku doszło w niedzielę kilkanaście minut po południu. Wstępne ustalenia wskazują, że maszyna holowana przez samolot wzbiła się w powietrze, a ok. dwóch kilometrów od pasa startowego runęła na zalesiony obszar. Na miejscu zginął 57-letni instruktor – mieszkaniec województwa mazowieckiego oraz 17-letni kursant – mieszkaniec Ostródy (województwo warmińsko-mazurskie). Gazeta Olsztyńska błędnie podaje, że chłopak jest z Olsztyna.

Poszkodowany ws. "agresji drogowej" na S7: chciałbym, żeby winny został ukarany

Policjanci pod nadzorem prokuratora przez kilka godzin zabezpieczali materiał dowodowy. Prokurator dokonał oględzin miejsca zdarzenia, w szczególności zwłok i wraku szybowca. Prace te wykonano przy udziale przedstawiciela Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

reklama

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, obaj mężczyźni, którzy zginęli w wypadku mieli licencje pilota szybowcowego, a do tragedii doszło w trakcie lotu szkoleniowego w zakresie akrobacji szybowcowej, organizowanego przez Aeroklub Częstochowski. Samolot holujący szybowiec wzbił się w powietrze ok. 12.15. Szybowiec pilotował 17-latek.

„Podczas wznoszenia się pilot samolotu zgłosił obsłudze naziemnej kłopoty z silnikiem, które uniemożliwiały kontynuowanie wznoszenia, wtedy załoga szybowca podjęła decyzję o odpięciu się z holu za samolotem i wykonaniu manewru powrotu na lotnisko, wtedy jednak szybowiec wpadł w tzw. korkociąg, a którego załoga próbowała wyjść wykonując manewry obronne. Prawdopodobnie ze względu na niską wysokość te działania się nie powiodły i szybowiec ok. 12.20 spadł na terenie zagajnika w pobliżu pasa startowego” – opisywał prok. Ozimek.

Zderzenie Passata z Golfem. 25-latek dostał surowy mandat

Prokurator polecił zabezpieczenie samolotu, który holował szybowiec, a także próbek paliwa z jego zbiornika oraz dokumentacji obu statków powietrznych, uprawnień pilotów i zapisów rejestratorów lotniskowych. W najbliższym czasie zostanie przeprowadzona sekcja zwłok.

„W toku śledztwa prokuratura będzie sprawdzać prawidłowość organizacji lotów szybowcowych, a także przyczynę awarii samolotu, który holował szybowiec. W tym celu zostanie powołany biegły z zakresu lotnictwa” – wyjaśnił prok. Ozimek. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Zdruzgotany
25 października 2022 10:35

Dlaczego się nie katapultowali????

dareczk
24 października 2022 20:55

Gazeta Olsztyńska błędnie podaje że chłopak jest z Olsztyna. Jest czy był??? Piśmienniki Spoczywaj***

Popularne

Dziś rano doszło do kolizji na ul. Olsztyńskiej w Jonkowie. IMGW ostrzega przed marznącymi opadami