-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

SM „Pojezierze” zbiera informacje o osobach prowadzących w mieszkaniach działalność gospodarczą

OlsztynSM „Pojezierze” zbiera informacje o osobach prowadzących w mieszkaniach działalność gospodarczą

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Pojezierze” zbiera informacje o osobach prowadzących w mieszkaniach działalność gospodarczą. Pyta, w jakim zakresie dostarczane do lokali ciepło jest użytkowane na potrzeby firm. Przedsiębiorcy zapłacą więcej?

Wyższe rachunki dla przedsiębiorców

reklama

Na początku października w blokach należących do Spółdzielni Mieszkaniowej „Pojezierze” w Olsztynie pojawiła się istotna informacja dla mieszkańców. Właściciele lokali, w których jest zarejestrowana działalność gospodarcza i na jej potrzeby jest wykorzystywane centralne ogrzewanie, mają obowiązek poinformować o tym spółdzielnię i określić procent, w jakim jest ono użytkowane na potrzeby tej działalności. Na podstawie tych danych spółdzielnia wyliczy stawki.

Ustawa określa ceny ciepła

Ustawa z 15 września 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw nakłada na przedsiębiorstwa cieplne obowiązek przekazania odpowiednim organom informacji o podmiotach, które są uprawnione do korzystania ze średnich cen wytwarzania energii z rekompensatą. Kwoty zostały określone ustawowo: 150,95 zł/GJ dla źródeł ciepła zasilanych gazem i olejem opałowym, dla pozostałych – 103,82 zł/GJ. Jeżeli dane źródło wykorzystuje różne paliwa, średnia cena będzie zależna od procentowego udziału ciepła wytworzonego z tych paliw.

Szokujące dane? Specjaliści z Fundacji Wolności ocenili sytuację ekonomiczną Olsztyna

Niektórzy zapłacą mniej za ciepło

reklama

Rekompensata ma dotyczyć gospodarstw domowych, wspólnot mieszkaniowych i innych, dostarczających ciepło do lokali mieszkalnych, podmiotów. W ustawie wymienione są między innymi podmioty wykonujące działalność leczniczą, jak szpitale, domy dziecka, domy pomocy społecznej, placówki oświatowe, kościoły, instytucje kulturalne i archiwa.

Firm na tej liście nie ma. Osoby, w których lokalach jest zarejestrowana działalność gospodarcza i na jej potrzeby jest wykorzystywane ogrzewanie, zapłacą wyższe stawki.

reklama

W MPEC w Olsztynie od początku września trzeba zapłacić 73,99 zł/GJ. Na początku roku było to około 40 zł/GJ.

źródło: olsztyn.com.pl

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Olsztyn otrzymał ofertę na zakup prądu - cena wyższa 2,2 razy, niż w tym roku